Kiket fenyeget a leginkább a koronavírus?

2020 / 02 / 27 / Felkai Ádám
Kiket fenyeget a leginkább a koronavírus?
Az 1918-as spanyolnátha, amely globálisan 50 millió ember haláláért volt felelős, elsősorban a fiatal felnőttek körében pusztított. A 2015-2016-os Zika-járvány pedig főleg a várandós nőket veszélyeztette – pontosabban a születendő gyermeknél okozott rendellenességet.

A COVID-19 nevű, jelenlegi koronavírus járvány azonban úgy tűnik, hogy főleg az idősebbeket veszélyezteti. A járvány jelenleg világszerte több, mint 80000 embert fertőzött meg, és 2700 életet követelt eddig.

Hétfőn, a The Journal of the American Medical Association című lapban közzétett tanulmány az első 45000 kínai esetet vizsgálta.

Ebből az tűnik ki, hogy a fertőzés a betegek 80 százalékánál csak enyhébb tüneteket okoz.

A maradék 20 százalék a mérsékelt, a súlyos és a kritikus tüneteket produkáló betegeké. Ezen tünetek közé tartozik a légzési nehézség, a tüdőgyulladás, illetve a szervleállás. A fertőzés az esetek 2,3 százalékánál vezetett halálhoz.

Mi a helyzet a gyerekekkel?

Az 1-9 év közötti gyerekek a kínai fertőzöttek 1 százalékát teszik ki, és ebben a korosztályban nem történt haláleset. A 10-19 éves korosztály az összes fertőzésnek egy újabb 1 százalékát képviseli.

Ha az újszülötteket és a várandósokat vizsgáljuk, akkor egyelőre úgy tűnik, hogy a baba nem szokott veszélyben lenni. Habár csak kevés adat áll rendelkezésre ezzel kapcsolatban, de az egyik legnívósabb orvosi lap, a The Lancet 9 COVID-19 fertőzött várandós nőt vizsgált, akik nem adták át gyermeküknek a vírust. A csecsemők pedig úgy tűnik súlyosabb gondok nélkül megússzák a fertőzést.

A WebMD-nek nyilatkozó szakértő nem is tud a csecsemők közt klinikai esetről.

A COVID-19 kapcsán rejtély, hogy a gyerekeknél miért csak enyhe tüneteket produkál, ha egyáltalán képes őket megfertőzni. Elképzelhető, hogy a gyerekek szervezete a vírus hatásait valamiért jobban kivédi, esetleg az ő szervezetükben a koronavírus nem tud olyan gyorsan szaporodni, vagy már védettséget szereztek valamilyen korábbi fertőzésből.

Miért épp a férfiak?

A korai adatokból az meglepő tendencia is kiderült, hogy a vírus jobban veszélyezteti a férfiakat, mint a nőket. A fertőzött férfiak közül ugyanis dupla annyian haltak meg, mint a nők közül. Az okokat elképzelhető, hogy bizonyos kínai, illetve lokális sajátságokban kell keresni, de perdöntő bizonyíték egyik teória mellett sem szól.

Ok lehet például a több férfi fertőzött mellett, hogy a hatóságok egyszerűen gyakrabban vizsgálják Kínában a férfiakat. A New York Times-nak nyilatkozó szakértők sem szerint azt is figyelembe kell venni, hogy Kínában a férfiak között sokkal több dohányos akad. A WHO adatai szerint a kínai férfiak 47,6 százaléka dohányzik, míg a nők körében ez a szám mindössze 1,8 százalék.

A legveszélyeztetettebbek

Ha azt vizsgáljuk, hogy a vírus kivel végezhet a legnagyobb eséllyel, akkor kockázatot jelentenek a már meglévő szívbetegségek, a cukorbetegség, illetve olyan tüdőproblémák, mint a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség). Az egyik orvosszakértő a COVID-19-et vírusos tüdőgyulladáshoz hasonlította, ami súlyosabb tüneteket produkál a valamilyen okból meggyengült immunrendszerű pácienseknél.

Az idősebbek esetén is komolyabb a kockázat: a 70 év körüli fertőzöttek 8 százaléka halt meg a betegségben, és a halálesetek aránya a 80 feletti fertőzötteknél már 15 százalék.

Az egészségügyi dolgozók

Az egészségügyi dolgozók szintén fokozott veszélynek vannak kitéve. Kínában a munkájuk során legalább 1700-an fertőződtek meg közülük, a legtöbben Hupej tartományban, még a járvány kitörésének a kezdetén. Az egészségügyi dolgozó COVID-19 fertőzöttek közel 15 százalékának súlyos vagy kritikus az állapota, és öten haltak meg közülük.

Ez a szám azért lehet ilyen magas, mert nem védekeztek megfelelően a vírus ellen, illetve eleve a fokozott kitettség a vírusnak és a stresszes, hosszú munkaórák által meggyötört szervezet sem segíti a fertőzés elkerülését.

A WebMD-nek nyilatkozó szakértő különösen aggódik a kínai egészségügyi dolgozókért, hiszen a közülük kikerült betegek rosszabb állapotban lehetnek a többieknél, hiszen olyan sok vírussal találkozhattak. A szakértő arra is gyanakszik, hogy velük kapcsolatban Kína nem osztja meg az igazság minden részletét és az összes adatot.

Prevenció

A legjobb védekezés, ha minél inkább megőrizzük az egészségi állapotunkat. Általában akik vigyáznak magukra – nem dohányoznak, egészségesen táplálkoznak, odafigyelnek a mozgásra is – azok heverik ki leggyorsabban a sebészi beavatkozásokat, és ők a védettebbek a COVID-19-cel szemben is.

A szakértő hozzátette azt is, hogy ha ő most 65 év feletti lenne, nem erőltetné a külföldi utazást, csak ha az elkerülhetetlen. Illetve azt ajánlja annak, aki gyengélkedik, hogy inkább maradjon otthon, és próbálja izolálni magát, hogy másokat semmivel se fertőzzön meg.

(Kép: Pixabay)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Meglepő, de az aranynál nincs jobb fogyasztószer
Meglepő, de az aranynál nincs jobb fogyasztószer
Ígéretes fogyasztószer, de mennyire arany, ami fénylik?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.