A dolog a Rhodium Group agytröszt most megjelent, 2019-es jelentéséből derült ki, és a BBC számolt be róla. A legnagyobb kibocsátókat rangsoroló lista második helyén az USA áll 11 százalékkal, a harmadik India 6,6 százalékkal, a negyedik az Európai Unió 6,4 százalékkal, majd Indonézia (3,4 százalék), Oroszország (3,1 százalék), Brazília (2,8 százalék) és Japán (2,1 százalék) következnek.
A tudósok sokféleképpen, több forrásból is megbizonyosodtak már róla, hogy a most zajló klímaváltozás a szén-dioxid és a metán üvegházhatású gázok kibocsátásához kapcsolódik. Ezek a gázok képesek csapdába ejteni a napsugarakból származó hőt a Föld felszíne közelében, éppen ahogy egy üvegház üvegfalai bent tartják a meleget. A légkörbe jutó üvegházhatású gázok mennyiségének apró változásai is globálisan jelentős klímaváltozást eredményezhetnek.
Kína kibocsátása több mint háromszorosára nőtt az elmúlt harminc év alatt - tette hozzá az amerikai Rhodium Group jelentése.
Ez nem is olyan meglepő, ha számításba vesszük, hogy Kínában rengeteg szénerőmű működik, összesen 1058, ami több mint a világon található ilyen erőművek fele. Az ország saját vállalása szerint 2060-ra érheti el a nettó zéró üvegházhatású gáz kibocsátást.
Ahogy mi is beszámoltunk róla, nemrég Joe Biden a Föld napja alkalmából klímacsúcsot hívott össze, ahol a világ negyven vezetője két napon át tárgyalt a klímaváltozással összefüggő problémákról és a lehetséges válaszlépésekről. Hszi Csin-ping kínai elnök akkor arról beszélt, hogy szigorúan korlátozza majd a szénfelhasználást a következő ötéves terv alatt, majd utána elkezdik a szénerőművek leállítását is.
"Ez fontos stratégiai döntés azon a felelősségtudatunkon alapul, ami szerint az emberiség közös jövőjének érdekében kell közösséget építenünk, valamint saját igényünkön a fenntartható fejlődés biztosítására" - mondta akkor Hszi elnök.
Az ipari forradalom előtt körülbelül 280 darab szén-dioxid-molekula esett minden egymillió atmoszférában található molekulára, az ebből képzett arányszám-mértékegységet nevezzük ppm-nek (parts per million). Az USA Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatalának (NOAA) adatai szerint 2018-ban a globális átlagos CO2-szint 407,4 ppm volt, ami több mint 100 ppm-rel magasabb, mint az elmúlt 800 ezer évben bármikor. A légköri szén utoljára 3 millió évvel ezelőtt lehetett a mai szinten.
(Kép: Pixabay)