Az eszközzel kettő-négy kilogramm kőzetmintát szeretnének összegyűjteni az Oceanus Procellarum (Viharok óceánja) nevű nagy kiterjedésű lávamezőről, azon belül is a Mons Rümkerről, egy erősen vulkanikus komplexumról.
Az ősi kínai holdistennőről elnevezett 8,2 tonna súlyú űrszonda leszállóegysége a tervek szerint lyukat fúr majd a Hold felszínébe, és robotkarjával szedi össze a talajmintákat.
A mintákat felszállóegység viszi majd magával a Hold körüli pályán keringő visszatérő modulra - jelentette be a kínai nemzeti űrügynökség. A leszállóegység ma és holnap kezdi meg a mintagyűjtést, és ez az első eszköz az 1970-es évek óta, ami kőzetmintákat igyekszik begyűjteni a Hold felszínén. Annak idején a Szovjetunió három robotok által végrehajtott küldetés során közel 300 gramm holdkőzetet, az USA pedig hat űrhajósokkal kivitelezett küldetés során összesen 380 kilogramm mintákat hozott a Holdról a Földre.
A Csang'o-5 számos eszközt alkalmaz majd, beleértve a kamerát, spektrométert, radart, egy ásókanalat, és fúrót. Ha minden rendben megy, körülbelül 2 kg regolitot, azaz holdi talajt szeretnének összecsomagolni és visszahozni a Földre. A misszió egy héttel ezelőtti indításától eltérően a leszállást a kínai tévécsatornák nem közvetítették élőben.
CCTV-13 just ran this. #China #Moon #Change5 pic.twitter.com/gxXBNr7mz6
— Jonathan Amos (@BBCAmos) December 1, 2020
A Nasa gratulált Kínának, tudományos főtisztviselője, Dr. Thomas Zurbuchen azt reméli, hogy végül majd a nemzetközi kutatóközösség is lehetőséget kap a hazaküldött minták elemzésére. "Miután a Holdon összegyűjtött mintákat visszajuttatják a Földre, reméljük, hogy mindenki hasznát veheti majd, és tanulmányozhatja ezt az értékes rakományt, amely elősegítheti a nemzetközi tudományos közösség együttműködését" - tweetelte.
(Forrás: MTI Kép: CNSA)