Bár a legerősebb mágneses tér, amit valaha létrehoztak, ennél is erősebb volt, ám az amerikai National High Magnetic Field Laboratory által létrehozott 45,5 teslás mágneses tér csupán egy rövid ideig létezett, vagyis stabilan nem volt fenntartható. A kínai kutatóknak egyébként most éppen az amerikai kutatóközpont rekordját sikerült megdönteniük, ahol már 1999-ben sikerült létrehozni egy 45 teslás mágneses teret hibrid mágnes segítségével. Viszonyításképpen: a Wikipédia szerint egy átlagos patkómágnes nagyjából 0,01 teslás mágneses térrel rendelkezik.
A hibrid mágnes két különböző módon hozza létre a mágneses teret: egy külső szupravezető gyűrűvel és egy belső ellenállásos Bitter-mágnessel, amelyek együtt sokkal hatékonyabban képesek működni. Míg a szupravezető gyűrű hátulütője, hogy az ezzel a módszerrel létrehozott mágneses mezőnek van egy felső korlátja, addig a Bitter-mágnes esetében a magas energiaigény jelenti a problémát, a kettő kombinálásával viszont ezek a hátrányok jelentős részben kiküszöbölhetőek.
Guangli Kuang, a Hefei Fizikai Tudományos Intézetben működő Nagy Mágneses Mező Laboratórium igazgatója elmondta, hogy a mostani eredményhez nem csak arra volt szükség, hogy a mágnes belső struktúráját továbbfejlesszék, de új anyagokat is ki kellett fejleszteniük. Ennek köszönhetően a kutatóknak az amerikai mágnes működtetéséhez szükségesnél valamivel kisebb, 26,9 megawattos energiabevitellel sikerült minden eddiginél erősebb, stabilan fenntartható mágneses mezőt létrehozniuk. Az eredmény elsősorban az anyagtudományban jelenthet jelentős előrelépést, és megnyithatja az utat számos új kísérlet előtt.
(Science Alert, Fotó: SHMFF)