Kísérteties, részben ismeretlen eredetű hangok érkeztek a sarkvidékekről

2023 / 02 / 11 / Bobák Zsófia
Kísérteties, részben ismeretlen eredetű hangok érkeztek a sarkvidékekről
A bálnák és a fókák földöntúli hangokkal kommunikálnak, a jéghegyek puskaropogáshoz hasonló zajjal ütköznek egymásnak.

Az Oldenburgi Egyetem Helmholtz Intézetének (Helmholtz Institute for Functional Marine Biodiversity) és az Alfred Wegener Intézetnek közös projektje során a kutatók két éven keresztül gyűjtötték az északi-sarki és antarktiszi helyszíneken elhelyezett hidrofonok segítségével a különböző sarkvidéki hangokat, amelyek a kihaltnak tűnő táj nagyon is sokszínű életét és eseményeit tették jól hallhatóvá a megfigyelők számára. A szakértők azt térképezték fel a felvételekkel, hogy a víz alatt minden más, érzékszervekkel detektálható jelnél messzebbre jutó hanghatások hogyan fedik fel a táj állatvilágának mindennapi életét és kommunikációját, emellett azt is, hogy az emberi tevékenységek által okozott zajok hogyan illeszkednek a természetes környezet folyamataiba.

A projekt során összesen 50 rövid klipet készítettek a helybeli történésekről, amelyek között a jéghegyek ütközésétől kezdve a fókák jelzésein és a bálnák énekén át az úgynevezett airgunok (légpuskák) által keltett szeizmikus lökéshullámokig a zajok széles spektrumon mozgó változatait mutatják be. A kollekció különlegessége, hogy a felvételeket még a tavalyi évben elküldték számos művésznek is, akik egy-egy részletet kiválasztva rövid zeneművet készíthettek belőlük, így a néha egészen földöntúlinak vagy akár ijesztőnek tűnő zörejek új formát kaptak és dallamá alakultak.

A vízen úszó és egymásnak csapódó jéghegyek robajából ezáltal a 'baljós vég melankóliája' lett, a kutatók által sem ismert eredetű, különös csikorgó hangokból az 'ami a jég alatt van, az szent' című alkotás, az olaj-, és gázforrások utáni kutatás során használt, hullámkeltésre alkalmas lövések puffanásából a 'derengés a sötétben" kompozíciója. A természet eredeti hangjait és a belőlük kreált zenét is a Cities and Memory platformján lehet meghallgatni a Polar Sounds (Sarkvidéki Hangok) oldalon és a projekt kiemelt részeiből összeállított albumot ingyenesen le lehet tölteni ugyanitt. A térképen böngészve az is kiderül, hogy a hangokat pontosan honnan gyűjtötték be a kutatók, ehhez csak a kijelölt ikonokra kell kattintani.

"Amikor a rálátás lehetetlen, az akusztikus adatok felbecsülhetetlen információkat adnak nekünk a szaporodási szokásokról, a vándorlási mintákról és arról, hogyan befolyásolja negatív irányban az ember által okozott zaj a tengeri környezetet.

A vizek hangjainak tanulmányozása sokat elmond az óceánokról és az állapotukról is" - írja a projekttel kapcsolatban a Helmholtz Intézet. A rögzített felvételek pedig a szélesebb közönség számára is valamivel közelebb hozzák azoknak a helyeknek az életét, amelyek, annak ellenére, hogy a bolygó több mint 70%-át teszik ki, még mindig nagyrészt ismeretlen és titokzatos területnek számítanak.

(Fotó: Helmholtz Institute/AWI/Stefan Hendricks, Wikimedia Commons/Alex Petrenko)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.