Szlávik János, a Szent László kórház infektológus főorvosa az RTL Klubnak beszélt arról, hogy a kórházában „úgy döntöttek, hogy kipróbálnak minden szóba jöhető gyógyszert, így kétféle maláriagyógyszert, HIV-ellenes szereket, egy antibiotikumot és immunerősítőket, méghozzá egyszerre, és úgy tűnik, hogy ezzel talán sikerül felvenni a betegség elleni harcot.”
Az említett maláriaellenes gyógyszer hatóanyaga a klorokin.
A klorokint a malária kezelésére használják. Enyhe immunszupresszáns (elnyomja az immunrendszert) hatása okán néhány autoimmun betegségben is ezt adják a betegeknek, ilyen a rheumatoid arthritis és a lupus erythematosus – ez utóbbi a minden Doktor House rajongó által ismert lupus.
A klorokint, mint egyikét a már rendelkezésre álló gyógyszereknek többször is tesztelték koronavírusos betegeken. Azért merült fel az ötlet egyáltalán, mert a 2012-es MERS járvány esetén azt találták, hogy a klorokin talán lassíthatja a fertőzést. Ám a klorokin akkoriban nem tűnt elég hatásosnak ahhoz, hogy további teszteket végezzenek el vele kapcsolatban.
Ám most, az új koronavírus járvány alatt a klorokin ismét előkerült. Mivel azonban sem megfelelő mód, sem elég idő nem állt rendelkezésre, ezek a tesztek eddig jellemzően híján voltak a tudományos sztenderdek betartásának.
A klorokint a média a francia tesztek után kapta fel. Erről egyébként mi is írtunk. A tanulmányból kiderült, hogy a kutatók tisztában voltak a klinikai teszt hiányosságaival, ám erkölcsi szempontból sürgetőnek érezték, hogy reménykeltő eredményeiket minél hamarabb megosszák.
A tanulmányból annyi derült ki, hogy azok a betegek, akik napi 600 mg klorokint (hidroxi-klorokint egész pontosan) kaptak (amit szükség esetén azitromicinnel is kiegészítettek – ez lényegében egy nagyon széles spektrumú antibiotikum), sokkal hamarabb megszabadultak a vírustól a vizsgált időszakban (ez hat nap volt), mint akik nem részesültek ilyen kezelésben. És azoknál pedig még gyorsabban, akik egyáltalán semmilyen kezelésben nem részesültek a SARS-CoV-2 vírussal szemben.
Minderre abból következtettek, hogy drasztikusan lecsökkent az orrból és garatból vett mintákban a koronavírus száma.
A nemzetközi sajtó hamar felkapta ezt a kutatást, ami érthető is, a klorokin már most nagy mennyiségben áll rendelkezésre, olcsó is, tehát valódi csodafegyver lehet a koronavírussal szemben.
Donald Trump amerikai elnök nagyon gyorsan mintegy csodaszernek („game changer”) nevezte a klorokint a koronavírus elleni harcban. Ezzel némileg meg is pecsételte a klorokin – mondjuk így – politikai megítélését, hiszen a Trump ellenes sajtó inkább szkeptikusan állt ehhez a gyógyszerhez.
Futótűzként terjedt annak az arizonai férfinak a története, aki meghalt, miután a koronavírus miatti félelmében egy nagy adag, egyébként akváriumok tisztításához használt klorokin-foszfátot vett be.
Ezután terjedt el széles körben az a március 24-én publikált kínai tanulmány is, melyet a francia tanulmányhoz hasonlóan kevés (harminc) betegen végeztek, és nem találtak különbséget a klorokin hatása és a sima placebo-hatás között.
Vagyis a gyógyszernek az amerikai sajtó egy részében nem volt túl jó a megítélése, miközben egy kisebb, a tudományos kritériumoknak nem feltétlen megfelelő tanulmány szólt mellette és lényegében egy ugyanilyen ellene.
Donald Trump ide, arizonai férfi oda – a klorokinra többen is felkapták a fejük. Ezek közt pedig olyan meghatározó szervezetek is akadtak, mint a WHO. Az Egészségügyi Világszervezet feje, Tedros Adhanom Ghebreyesus bejelentette, hogy a klorokin is része annak a már meglévő gyógyszereket vizsgáló, kiterjedt kísérletnek, mellyel a koronavírus elleni szereket keresnek.
Ezzel egy időben több ország is elkezdte bevédeni a saját klorokin készleteit. Magyarország például megtiltotta a gyógyszer előállításához szükséges alapanyag (ennek mi vagyunk az egyik legnagyobb exportőre) kivitelét az országból. A Kormányzati Tájékoztatási Központ értesítése alapján ennek oka, hogy
„ezt az alapanyagot olyan gyógyszer előállítására használják, amelyet a koronavírus-betegek kezelése során is alkalmaznak már több országban is. Miután Magyarország a világ egyik legnagyobb exportőre ennek az alapanyagnak (a gyógyszert külföldön gyártják - a szer.), most első a magyar lakosság védelme és gyógyszerellátásának biztosítása.”
A klorokint tehát egyre több helyen vetik be a járvány elleni harcban, de akadhat két fontos probléma a használatával.
Az egyik amire már a WHO is felhívta korábban a figyelmet, hogy a klorokinra több betegnek is szüksége lehet, jellemzően a fent említett autoimmun betegségekben szenvedőknek, és az semmiképp sem lenne jó, ha ők a pánikvásárlások miatt nem jutnának hozzá a gyógyszerükhöz.
A másik gond pedig az ezzel gyógyszerrel, ami lényegében minden gyógyszerrel: normálisan adagolva, az orvosi utasításokat betartva talán gyógyszer, míg laikusként önmagunkat tömve vele méreg.
A klorokin mérgezés pedig már csak azért is előfordulhat, mert az eddigi kísérletekben a klorokint ugyan aránylag rövid ideig, de rendkívül nagy mennyiségben adagolták. A hatodik COVID-19-cel kapcsolatos kínai gyógyszerészeti útmutatóban, amelyről április 2-án számolt be a legtekintélyesebb orvosi lap, a The Lancet napi kétszer 500 mg-ot javasolnak a koronavírus-fertőzésben szenvedőknek 10 napon át.
Csak összehasonlításképp: napi 1000 mg (kétszer 500 mg) szerepel a kínai útmutatóban, miközben Magyarországon hivatalosan a felnőtt dózis 500 mg klorokin foszfát heti egy alkalommal.
A The Lancet cikke hozzáteszi azt is, hogy a klorokinból a halálos adag 5 g (5000 mg) körül van. Ez nem hangzik rosszul, hiszen ez bőven alatta van a napi mennyiségnek, de a Lancet cikke kitér arra is, hogy a klorokin felhalmozódik az emberi szervezetben, miközben 20-60 nap a lebomlási ideje. Ráadásul bizonyos, az anyagcsere szempontjából aktív szövetekben a klorokin hajlamos még inkább elraktározódni.
Mindezeket figyelembe véve a The Lancet cikke arra jut, hogy a napi kétszeri 500 mg gyorsan klorokin mérgezést okozhat. A 10 napos terápia ezzel a dózissal pedig sokkal agresszívabb, mint az például a malária kezelésében megszokott.
A klorokinmérgezés amúgy retinakárosodást vagy az immunrendszer elnyomását is okozhatja, várandósság esetén pedig különösen kerülendő a használata.
A cikk megemlíti azt is, hogy február 26-án az említett útmutatót újraírták, és például az 50 kg-nál könnyebb betegek esetén a terápia hosszát 10-ről 7 napra csökkentették. Illetve ebben már kitértek arra is, hogy várandósoknál a gyógyszer használata kontraindikált.
A cikk végül a hidroxi-klorokint ajánlja, mint kevésbé veszélyes alternatívát (a francia kísérletben egyébként ez a szer szerepelt), illetve óvatosan felhívja a figyelmet arra, hogy az új kezelési módok ehhez hasonlóan sebes bevezetése veszélyeket rejthet. Következtetésük, hogy a dózisokat a gyógyszerészeti profilok figyelembevételével kell felállítani, miközben a mellékhatásokat folyamatosan figyelni kell.
Talán nem szükséges megemlíteni, hogy erre az otthoni környezet laikusok adagolása mellett nem megfelelő. A klorokin lényegében tesztfázisban leledzik a koronavírus elleni harcban, és adagolásához elkerülhetetlen a kórházi környezet és az orvosi felügyelet.
Bár erre semmiféle bizonyíték nincs, pláne nem sok ezer kilométeres távolságból, de azért elgondolkoztató hírek is akadnak mostanában. Az egyik ilyen a koronavírus-fertőzéstől különösen sújtott New Yorkban megszaporodó szívleállások, ami miatt a mentők lényegében háborús üzemmódban dolgoznak, vagyis legfeljebb húsz percig próbálkoznak az újraélesztéssel, és ennek sikertelensége esetén a holttestet hátrahagyva (ez sem a békeidőkbeli protokoll része) vonulnak is a következő beteghez.
Hogy a koronavírus önmagában mennyire okoz szívleállást, az jó kérdés, hiszen jellemzően tüdőgyulladás végez a fertőzötekkel. Ugyanakkor a klorokin és bizonyos antibiotikumok (például a Moxifloxacin) együtt szívleállást okoznak...
Erre egyébként a gyógyszer tájékoztatók is felhívják a figyelmet.
A tanulság mindebből annyi, hogy a klorokin bár régóta létező gyógyszer, de jelenleg kísérleti fázisban van azzal kapcsolatban, hogy miként, milyen adagolás mellett, mekkora dózisban és milyen mellékhatásokkal használható a koronavírus ellen. A COVID-19 kezeléseként adagolva épp ezért mindenképp kórházi környezet kell.
Amennyiben viszont otthon, a saját szakállunkra kezdünk el mókolni ezzel a szerrel (vagy bármely más erős gyógyszerrel), azzal nem csak a saját életünket kockáztatjuk, de felesleges terhet is róhatunk az amúgy is komoly feszültségnek kitett egészségügyi ellátórendszerre.
A cikk címében feltett kérdésre válaszolva tehát nagyon remélhetjük, hogy a klorokin olcsó és hatásos csodaszernek bizonyul, ugyanakkor ez is egy gyógyszer, és úgy működik mint minden gyógyszer: nem megfelelő használat mellett könnyen méreggé válik.
(Képek: Wikipedia, Pixabay, Flickr/Pacific Kilroy)