A COVID-19 járvány világszerte több mint egymillió embert megfertőzött, negatív következményei azonban az egészségügyi dolgozókat sújtják leginkább, akik napi szinten több tucat beteggel érintkeznek. A túlterheltséghez, és a megfelelő védőfelszerelés hiányához ráadásul hozzájönnek a sebek és véraláfutások, amit a műtéti védőmaszk állandó viselése okoz. A sebészeti maszkok által okozott fájdalom enyhítésére egy kanadai kórház nemrégiben felhívást intézett a lakossághoz, és a segítségüket kérte. Kérésük egy Quinn Callander nevű cserkészfiúhoz is elért, aki szinte azonnal akcióba lendült, és társával, Len Lorddal kifejlesztettek egy egyszerű, mégis hatékony eszközt.
Az egyszeriben feltalálóvá avanzsált gyerek találmányát a világon bárki, bárhol kinyomtathatja egy 3D nyomtatókészülék segítségével: az eszköz kialakításának köszönhetően anélkül fogja össze a maszkot a fej hátsó részén, hogy az kidörzsölné az arcot és a füleket. Quinn édesanyja büszkén mesélt fia innovációjáról facebook-posztjában:
„Válaszul a helyi kórház kérésére, Quinn létrehozta 3D-s fülvédőit, amelyek megvédik az orvosokat az egész napos maszkviselés mellékhatásaitól. Miután elkészült tervével, elfoglalta a 3D nyomtatót, és tucatnyi fülvédőt adományozott."
Miután a poszt több mint négyszázezer megosztást kapott, az édesanya megosztotta a projekt linkjét; így talált rá a szintén kanadai Ken Lord, aki tökéletesítette a dizájnt, mostanra viszont a fülvédő bárki számára elérhető, és kinyomtatható. Lord jelenleg ezerhatszázhetvenöt darabnál jár, de elmondása szerint ő csak egy a sok ember közül, aki használni kezdte az eszközt. Egy vancouver-i önkéntes csoport, a VMERS például mostanra mintegy négyezer darab fülvédőt juttatott a helyi egészségügyi intézményeknek. A VMERS egyébként más projektekkel is támogatja a kórházakat, jelenleg egy UV-s hőszekrény kifejlesztésén dolgoznak, ami steril körülményeket biztosíthat a maszkoknak.
A koronavírus-járvány sok vitát szülhet, az mindenesetre vitathatatlan, hogy ezekben a nehéz időkben nem létezik kis segítség, és talán a mondás sem volt még soha igazabb, miszerint ha másokon segítesz, azzal magadnak is jót teszel. Ahogyan az anya fogalmazott Facebook-bejegyzésében: „Több önkéntesre van szükségünk!” Quinn története pedig remélhetőleg még több embert cselekvésre ösztönöz. Addig is hajrá cserkészek!
(Fotó: Twitter)