Holland orvosok felfedezése segíthet új stratégiát találni a koronavírus ellen

2020 / 05 / 05 / Bobák Zsófia
Holland orvosok felfedezése segíthet új stratégiát találni a koronavírus ellen
A kutatók tanulmánya megerősítette az eddigi sejtéseket: a koronavírus a bélrendszeren keresztül is fertőz. A vizsgálati eredmények új módszerek kialakítása felé vezethetik az orvosokat, hogy sikeresen blokkolják a vírus sejtekbe vezető útját.

Számos tanulmány született már a SARS-CoV-2 vírus működésével kapcsolatban, a lehetséges, koronavírus fertőzésre utaló tünetek pontos listája is hétről hétre nő. Noha a vírus elsősorban a légutakat támadja, a regisztrált esetek körülbelül egyharmadában a betegek emésztőrendszeri problémákról, hányásról, hasmenésről is beszámoltak (fontos azonban, hogy a szokatlan élethelyzet miatt kialakuló stressz által kiváltott vagy más betegség miatt fellépő gyomorproblémákat ne asszociáljuk azon nyomban a vírussal).

Ez, valamint a tény, hogy a már gyógyult vagy légúti tüneteket nem mutató páciensek székletében is kimutatták a vírust, arra a következtetésre vezette az orvosokat, hogy a SARS-CoV-2 nem csak a már ismert módon: légutakon/ tüdőn keresztül képes szaporodni.

A bélrendszeren át, a belek sejtjein keresztül is megtelepedhet az emberi szervezetben.

A legújabb, a Science magazinban május elsején publikált tanulmány bizonyítja a hipotézis helytálló voltát. A holland Hubrecht Intézet és a Maastricht Egyetem kutatói organoidokat, vagyis a teljes méretű humán szerveket utánzó mini szerveket használtak a tesztek elvégzésére: a laborban növesztett sejttenyészeteket a bél falát borító szövetekből építették fel, mely ideális közeget biztosított a vírus fertőzési módszereinek vizsgálatához. Az elektronmikroszkópos megfigyelés során a sejteket alkotó különböző összetevőket nagy pontossággal megjelenítő képeken egyértelműen látható volt a vírus terjedése. A kutatók így el tudták különíteni a vírus részecskéit a sejteken belül és kívül is (az ábra kékkel és zölddel jelöli magukat a mini szerveket, fehérrel pedig a koronavírust).


(A SARS-CoV-2 megtámadja az osztodó sejteket és enterocitákat. a) immunfluoreszcens festékkel jelzett SARS-CoV-2 fertőzött organoidok: 24 óra után figyelhető meg a fertőzés, 60 óra után az apró csoportok terjedni kezdenek. b) a SARS-CoV-2 az Apolipoprotein A1 által indikált enterocitákat és a KI67-pozitív osztodó sejteket is megfertőzi. c) az ACE2 receptor immunfluoreszcens festése, 50 μm méretarányban. A kép a Hubrecht Intézet és a Maastricht Egyetem kutatóinak, Mart M. Lamers, Joep Beumer, Jelte van der Vaart, publikációjából származik, Science: SARS-CoV-2 productively infects human gut enterocytes)

A vírus az organoidokban már huszonnégy óra elteltével elkezdett szaporodni, hatvan óra után pedig “drámai módon megnőtt a fertőzött sejtek száma” - írják a tanulmányban.
A kísérlet egyértelműen bebizonyította, hogy a bélrendszerben nagy mennyiségben található ACE2 receptor, vagyis ugyanaz a receptor, mely a tüdőben is fellelhető és amelyen keresztül a SARS-CoV-2 bejut a sejtekbe, a gyomor-bél traktusban is alkalmas rá, hogy bejárást engedjen a vírus számára, mely ezután ezen a területen is elkezdi replikálni magát.

A legfontosabb kérdés az, hogy a szervezet hogyan reagál a fertőzésre.

Ezért a kutatók RNS szekvenálás során nyert adatokból próbálták meg kideríteni, milyen ellenreakciót indítanak a bélsejtek a betolakodó detektálása után. Az RNS szekvencia kimutatja, mely gének aktívak egy adott sejten belül: ebben az esetben a citokinek (az úgynevezett citokin-viharról sokat lehet hallani a koronavírus kapcsán) közé tartozó interferon fehérjék által stimulált gének tevékenységét indikálták. Az interferonok feladata, hogy aktiválják az immunrendszert és a környező sejtek védekező mechanizmusát kórokozók támadása esetén. Azonban, ahogy azt a Hubrecht munkatársa, Bart Haagmans elmondta,

azt még nem lehet biztosan tudni, a transzmisszióban, vagyis a fertőzés emberek közti terjedésében mennyire játszik jelentős szerepet a bélrendszerben található vírus.

“Az eredmények arra intenek, közelebbről kell szemügyre vennünk ezt a lehetőséget.” A további kísérletek során újabb organoidokat hoznak létre, tüdő- és bélsejtekből is, hogy a két különböző rendszer fertőződése közti eltéréseket tanulmányozzák.

Ahogy azt a tanulmány szerzői is kiemelik: ez a típusú, mini szervekre alapozott kutatási módszer a jövőben nagy segítséget nyújthat a koronavírus vizsgálatok során, mivel a járvány legyőzésében és a valóban hatásos gyógyszerek fejlesztésében a legfontosabb lépést a SARS-CoV-2 működéséről szóló minél szélesebb körű információk beszerzése jelenti.

(Fotó: Science: SARS-CoV-2 productively infects human gut enterocytes, CC BY 4.0, Getty)

Ha az első telepeseket toboroznák épp a Marsra, jelentkeznél?
23% Igen, azonnal! Óriási dolog lenne, szeretnék a történelem részévé válni!
16% Megvárnám, amíg az első 10 000 ember túlél 1 évet, és a második körre csatlakoznék!
21% Most még nem, de még a mi életünkben ez reális kérdés lesz, és lehet, hogy 30 év múlva már mennék majd...
40% Biztos, hogy nem! Én oltom majd le a lámpát a Földön, soha nem hagynám itt ezt a bolygót!


Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Először sikerült kvantumörvényeket generálni szuperszilárd anyagban.
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.