Közelebb jutottunk a bálnák kommunikációjának megértéséhez 2024 / 12 / 22 / Bobák Zsófia

Egy nemzetközi kutatócsoport által végzett vizsgálat során felderítették a bálnák kommunikációjának egy újabb rejtett oldalát, amivel kapcsolatban eddig csak hiányos információk álltak rendelkezésre, részben a téma vizsgálatának nehézségei miatt. A kutatók a bébi bálnák "beszédét" igyekeztek feltérképezni, pontosabban azt, hogy hogyan hívják fel magukra az anyjuk figyelmét bizonyos élethelyzetekben, például akkor, ha éhesek. A mérésekhez, amiket a madagaszkári Sainte-Marie-sziget közelében végeztek, fiatal bálnákra helyezett kamerákat és szenzorokat használtak, az ezekből beérkező adatok alapján pedig megállapították, hogy a kis sziláscetek (azon belül a hosszúszárnyú bálnák közé tartozó egyedek) főként a reggeli órákban hangoskodnak, mielőtt az anyjuk megeteti őket. Ilyenkor speciális hangokat, a szokásosnál alacsonyabb frekvenciájú jelzéseket adnak le, amelyek a leírás szerint böffentéshez, ugatáshoz és horkantáshoz hasonlítanak. Amennyiben napközben felengedik őket a felszínre játszani, a jelzések megváltoznak, ilyenkor közepes frekvenciájú 'kurjantgatásba' kezdenek a kicsik. Az eredmények hozzájárulnak a bálnák viselkedésének és kommunikációs technikáinak értelmezéséhez, de a teljes megértésről még messze állunk - ennek megoldását a kutatók egyre inkább a mesterséges intelligenciától várják. (Fotó: Thomas Kelley/Unsplash)
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl –  7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
A csaló telefonhívásokon és a nem létező gázszámlákon túl – 7 módszer, amivel ellophatják az adatainkat az interneten
Az ESET kiberbiztonsági szakértői most összefoglalják, milyen módszerekkel lophatják el a személyes adatainkat – és mit tehetünk azért, hogy ez ne történhessen meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.