A városokban és ipari telepeken rengeteg kihasználatlan felület áll rendelkezésre a nap-, és szélenergia kiaknázására alkalmas berendezések elhelyezésére az épületek tetején, de a legtöbb esetben, ha telepítenek is ide eszközöket, inkább a napelemeket választják a tulajdonosok, mivel a legtöbb szélturbina alkalmatlan, esetleg veszélyes a tetőn való használatra. Kivételt képeznek azok a kisebb méretű turbinák, amelyek a hagyományos, forgó lapátos módszertől eltérő technikával működnek, az AeroMINE Motionless, INtegrated, Extraction) berendezése pedig ezek közül is az egyik leghatékonyabb megoldást képviseli, mivel tervezésekor célirányosan a tetőn való használatra való tekintettel alakították ki az eszköz formáját és működését.
A turbina a leírás szerint a különböző szintű légnyomások közti eltérést használja a generátor meghajtására: a felszín feletti, szekrényszerű rész két, egymással szemben lévő lemezből áll, amelyeken apró nyílások találhatóak, a lemezek (szárnyak) között pedig alacsony nyomás jön létre, mikor a szél keresztülfúj közöttük. A lemezekbe alulról egy csatornán érkező légáramot "kiszippantja" a szél a nyílásokon keresztül a kialakult nyomáskülönbségnek köszönhetően, a csatornában megbúvó generátort pedig ennek a hatása hozza mozgásba. A turbina-generátor ezzel az elhelyezéssel védve van az időjárás viszontagságaitól és a külső egység mozgó alkatrészek nélküli struktúrája biztonságos használatot tesz lehetővé, nem jelent kockázatot például a madarak, vagy az időnként a tetőn dolgozó emberek számára.
A turbina másik nagy előnye a cég szerint, hogy a berendezéseket egymáshoz egészen közel lehet telepíteni, akár a tető szélére is, így nem foglalnak túl sok helyet és marad bőven üres terület a napelemek számára is. Egy AeroMINE egység a becslések szerint körülbelül 50%-kal több áramot képes előállítani, mint egy ugyanakkora területet lefedő napelem és a panelekhez hasonlóan semmilyen hangos, zavaró zajjal nem jár a működése. A Houston Egyetem spinoff cégeként alapított AeroMINE Technologies a Sandia Nemzeti Laboratóriummal együttműködésben fejlesztette ki és tesztelte a technológiát és a New Atlas leírása szerint a prototípusok egyelőre 5 kW kapacitással rendelkeznek. Az előnyüket a napelemekhez képest az üzemelési idejük jelentheti, mivel a napfénnyel ellentétben, a szél energiáját az esti órákban is ki lehet használni energiaforrásként.
(Fotó: AeroMINE Technologies)