Légballonokról szórja a netet Kenyában a Google

2020 / 07 / 10 / Pőcze Balázs
Légballonokról szórja a netet Kenyában a Google
A Google titokzatos, kísérletezős projektjeivel foglalkozó csapata, az X tíz évvel ezelőtt kezdett el próbálkozni azzal, hogy olyan régiókba is eljutassa a gyors és megbízható internetet, ahol nem érné meg, vagy nem lehetne tornyokat használni erre a célra. Most bejelentették, hogy a Loonnak Kenyában már működik az első ilyen állandó rendszere.

A megbízható, jó minőségű mobilinternethez könnyű hozzászokni. Már nekünk, magyaroknak is nehéz visszaemlékezni arra, amikor idétlenebbnél idétlenebb pózokban küzdöttünk azért, hogy az EDGE helyett a 3G felirat jelenjen meg kezdetleges okostelefonjaink kijelzőjén. Néhány évvel a 4G megjelenése után még Európában is akadtak problémás területek: míg Dél-Koreának és Japánnak már akkor is több mint a 90%-át lefedte a 4G hálózat, nálunk pedig az ország közel 80%-ban lehetett így netezni, addig a briteknél ez a szám 60% sem volt. Mára a húsz legjobb lefedettséggel rendelkező ország mind megközelíti a 90%-ot, de még néhány éve is voltak olyan helyek, ahol az ország felében nem lehetett 4G-hez jutni.

Az, hogy a föld minél nagyobb területén legyen megbízható és gyors internet, a tech óriásoknak is érdeke, így a Facebook például speciális repülőgépekről végzett ilyen kísérleteket, míg a Google hőlégballonokkal foglalkozott. Google X nevű, időközben simán X névre átkeresztelt titokzatos egységük 2011 óta próbálkozik ezzel, 2013-ban már Új-Zélandon, majd Brazíliában folytattak Loon teszteket, 2017-ben pedig a Maria hurrikán miatt használhatatlan infrastruktúrát igyekeztek ideiglenesen kiváltani Puerto Ricóban. Két éve önálló cégként működnek, ahogy ők hivatkoznak rá, “elballagtak” a Google-től (mostmár Alphabettől).

A Loon olyan, mint egy óriási, lebegő, több darabból álló wifi hálózat. Egy földi bázisállomásról, ahol még elérhető a helyi telekommunikációs partner hálózata, fellövik a jelet a 20 km magasan lebegő ballonoknak, amelyek azt egymást közt tovább adják. Innen sugározzák vissza az adatot az alattuk fekvő hatalmas területekre: a Magyarországnál hatszor nagyobb Kenyában az ország területének jó 10%-át fedik most így le. Ehhez 35 ballonra van szükségük, amelyek folyamatosan és összehangoltan mozognak. Az átlagsebesség, amit így elérnek, 18.9 Mbps, ez a Speedtest.net szerinti magyar mobilinternet sebességnek körülbelül a fele - egy olyan területen, ahol eddig gyakorlatilag egyáltalán nem lehetett internetezni.

(Fotó: Loon)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.