Legyőzte a szél a vizet Ausztráliában

2020 / 04 / 09 / Rácz Tamás
Legyőzte a szél a vizet Ausztráliában
Ahogy a klímaváltozás csökkenti a vízenergia jelentőségét, úgy növelik az új beruházások a szélét és a napét az ausztrál energiamixben.

A megújuló energia Ausztrália teljes elektromos áram-felhasználásának 24 százalékát adta a tavalyi évben, ami erős növekedést mutat a 2018-as 21,3%-os adathoz képest. Ami viszont igazán érdekes ebben a hírben, az a megújuló energia mixének változása.

A globális klímaváltozás folyamatának egyik jelensége, hogy a kontinens legsűrűbben lakott keleti vidékein egyre kevesebb a csapadék. Ez pedig azt jelenti, hogy a vízerőművek szerepe egyre csökken az elektromos energia termelésében. Bővült viszont a napelemek és a szélturbinák termelése.


Épül Ausztrália már most is legnagyobb, de még mindig bővülő szélturbina-parkja, a Coopers Gap Wind Park

A tavalyi évben nyolc új szélturbina-park kezdett termelni Ausztráliában, összesen 837 MW-nyi új kapacitással. A naperőművek kapacitása ennél is nagyobbat nőtt: 1,4 GW-nyi termelőképességű napelemparkot és 2,2 GW-nyi háztetőre telepített napelemet kapcsoltak rá a hálózatra.

Éves összesített energiatermelésben tavaly a szél adta a legtöbb energiát az országnak. 19,5 TWh (terawattóra) energia jött létre a turbinaparkokban, 14,2 TWh a vízerőművekben és 5,1 TWh a nagy napelem-parkokban. (2016-ban még 16 TWh jött a vízerőművekből az országban!) Így tavaly először a szél adta a megújuló mix legnagyobb hányadát, 35 százalékot, ezzel pedig a szélturbinák léptek elő Ausztrália első számú megújuló energiaforrásává, második helyre szorítva a vízerőművi energiatermelést.


Ausztrália legnagyobb vízenergetikai-öntözési létesítményének, a Snowy Mountain Hydro Scheme-nek egyik erőműve. A létesítményt még 1949-ben kezdték építeni, a '70-es évek óta üzemel, de most veszíteni kezdett jelentőségéből a klímaváltozás miatt

Aggasztó azonban, hogy nagyon visszaestek tavaly az új megújuló energetikai beruházásokba fektetett összegek. Egy évtizednyi intenzív növekedést követően 2019-ben csak a 2018-as beruházási érték kevesebb mint felét, 10,7 helyett csupán 4,5 milliárd ausztrál dollárt költöttek a beruházók új kapacitások építésére.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.