Létezik olcsó, gyors, hatékony és persze kényelmes módszer a klímaváltozás megállítására

2020 / 06 / 05 / Felkai Ádám
Létezik olcsó, gyors, hatékony és persze kényelmes módszer a klímaváltozás megállítására
A koronavírus-járványnak, illetve a „karantén-időszaknak” akadtak pozitívumai is. Ezek között szokás emlegetni a természet gyógyulását, amely számtalan, roppant hatásos fotót és videót ihletett madárcsicsergős erdőkről, immár kristálytiszta velencei csatornákról – és úgy általában a magához térő természetről.

A klímakutatók azonban már ekkor figyelmeztettek, hogy nem eszik olyan forrón a kását: az emberiség az ipari forradalom óta formálja át drasztikusan a bolygó klímáját, ezt pedig néhány hónap nem fogja helyrerántani. Ez nagyjából olyan mértékű aránytévesztés, mintha megpróbálnák kigáncsolni egy száguldó gyorsvonatot.

Sajnos a szakértőknek lett igazuk: koronavírus ide vagy oda, májusban ismét új rekordot ért el a légköri szén-dioxid szint, vagyis a hat évtizede tartó trendet a járvány sem tudta a visszájára fordítani. Számszerűsítve mindez úgy fest, hogy az előző hónapban minden egymillió légköri gázmolekulából 417,2 volt szén-dioxid (az ipari forradalom előtt ez a szám 280 volt).

Persze ha másban nem is, abban még mindig reménykedhetünk, hogy az emberiség legalább tanult a járványból, mert most végre megtapasztaltuk, milyen, ha kontroll nélkül elszabadulnak az elemek. Egyesek szerint a járvány egy pár mondatos prológus ahhoz a nagyregényhez képest, ami a jövőben vár ránk, ha a környezetünk pusztítása és a fenntarthatatlan életmódunk a változatlan mederben folyik tovább.

A WHO is kiadta a hivatalos állásfoglalását, hogyha szeretnénk elkerülni a jövőben a hasonló járványokat, ahhoz a környezetvédelmen át vezet az út.

Talán csak a radikális derűlátókat lepi meg: nem biztos, hogy elsajátítottuk a leckét. Pontosabban: ha elsajátítottuk, ha nem, a dolgok mintha haladnának a maguk útján. Megállíthatatlanul. A Bloomberg ravasz véleménycikkben hozza fel példának az amerikai autóipart.

A járvány előtt az iparági szereplők 141 milliárd dollárt költöttek, hogy a gyártást átállítsák a belsőégésű motorról az elektromos motorra. Emögött pedig még gazdasági racionalitás is állt: az amerikai sofőrök egyharmada nyilatkozott akkor úgy, hogy a következő vásárláskor elektromos járművet preferálna. A járvány után azonban visszaesett az autókereskedelem, és ami még rosszabb: nagyot zuhant az olaj ára – vagyis az olcsóbb üzemanyag, mint vásárlási érv, kezd elszivárogni az elektromos gépjárművek mögül. A másik megoldatlan probléma, hogy az Egyesült Államokban még mindig kevés a töltőállomás, ami szintén az adaptációs kedv csökkentését eredményezi.

Az Egyesült Államokból nézve nem ritkán Európa a bezzeg gyerek, és ez nincs másképp most sem. A Reuters értesülése szerint Németországban mostantól úgy lehet csak benzinkutat építeni, ha ott lehetővé teszik az elektromos autók töltését is. Látszólag tehát a mi kontinensünk valamivel zöldebben gondolkozik, így a lelkiismeretünk kicsit megnyugodhat.

Ha nem csak az egyes intézkedéseket nézzük, hanem a nagyobb képet, akkor viszont nem biztos, hogy a lelkiismeretünk helyesen járt el az imént.

Az Európai Unió olyan környezetbarát támogatási csomagra tett javaslatot, amely a járvány utáni, összesen 750 milliárd értékű helyreállítási pénzügyi segélynek tenné ki egy tekintélyes részét: a pénz negyedét kellene zöld beruházásokra költeni. Így aztán nem csak munkahelyek jöhetnének létre, de még a 2050-re kitűzött klímasemlegességhez is közelebb jutnánk.

Jól hangzik? De még mennyire!

A gond csak az, hogy az OpenDemocracy utánajárása alapján az Európai Befektetési Bank így több környezetszennyező óriáscéget is támogat. A most szóban forgó csomag ugyanis a 2014-ben létrehozott mennyiségi könnyítési programnak a része. Ez utóbbi pedig kezdetben államkötvények vásárlásával segítette ki a bajba került tagországokat, és idővel ezt kiterjesztették 300 kiválasztott nagyvállalatra is.

A mostani 750 milliárd lényegében a fenti program felturbózott változata, amely összeg negyedét tehát zöld-beruházásokra kell elkölteni. Ugyanakkor egy alprogram részeként pénz jut több hírhedten szennyező óriáscégnek is (akik valahogy már beküzdötték magukat a fent említett, szerencsés 300 vállalat közé). A listán pedig olyan cégnevek szerepelnek, mint az E.ON, a BMW vagy akár a Shell olajtársaság.

Magyarán a zöldítés közben azért jut pénz az EU legszennyezőbb cégeinek is.

Mindenesetre a Bloomberg újságírója szerint, ha a józan ész talán nem is segít, azért van gyors és könnyű módja annak, hogy akár lóhalálában lehűtsük a planétát. Az elgondolás mindehhez pedig igen egyszerű: az üvegházhatást két dolog okozza ugye: egyrészt az üvegházhatású gázok, másrészt a Földet elérő napfény. Ha tehát a gázokkal nem tudunk (vagy akarunk) mit kezdeni, még mindig gátolhatjuk a napfényt, amely a bolygónkat éri.

Minderre pedig már megszületett a módszer – legalábbis elméleti szinten – csak néhány millió tonna kén-dioxidot kell a légkörbe eresztenünk. Utána még malmoznunk sem kell túl sokáig, tevékenykedésünknek heteken belül meglesz az eredménye: a bolygó elkezd lehűlni.

Kár, hogy az ökoszisztéma túl összetett, ezért igazából senki sem tudja, hogy mi történne, ha megpróbálkoznánk egy kis kén-dioxid-terápiával. Az mindenesetre nem túl biztató, hogy több posztapokaliptikus történet (hirtelen a Snowpiercer - Túlélők viadala és a Mátrix ugranak be – ez utóbbi esetén mindez az Animátrixban látható előzményepizódokból derült ki) kiindulópontja is kínosan hasonlít ehhez.

De hát az úgyis csak a vad fikció világa!

(Kép: Flickr/Gianluca Barresi, Pixabay)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.