Liberland Szabad Köztársaságot 2015-ben alapította Vít Jedlička libertariánus cseh politikus, akit meg is választottak az ország első elnökévé, annak ellenére, hogy a mikronemzetet sokáig egy ország sem ismerte el hivatalosan, sőt, odaköltözni sem lehet. A kérdéses terület a Duna egyik ártéri régiójában, a Nagy Sziga szigeten helyezkedik el, amelyekre sem Horvátország, sem Szerbia nem formált igényt, vagyis jogilag terra nulliusnak, senkiföldjének számít. Ezt a helyzetet használta ki Jedlička, aki komoly propagandát alakított ki Liberland körül, aminek hatására már sok százezer ember adta be az állampolgársági státusz iránti kérelmét, de ahhoz, hogy valódi ország válhasson a helyből, valódi házakra és infrastruktúrára is szükség lenne.
Úgy tűnik, hogy ezt az űrt a modern digitális megoldások fogják kitölteni, Liberlandnek ugyanis már épül a metaverzumbeli megfelelője, ahol a szabad köztársaság minden fontos intézménye, a városházától kezdve a közösségi tereken és kiállítási helyeken át a kriptoprojektekkel kapcsolatos rendezvények számára fenntartott kampuszig megtalálható lesz és a lakosok saját földeket is vásárolhatnak. Ez utóbbi aspektus érdekessége, hogy a virtuális világban birtokolt terület a való világbeli Liberlanden is tulajdonjogot biztosít a felhasználónak. A készülő projektet, ami a Liberland Multiverzum elnevezést kapta, néhány hónappal ezelőtt mutatta be az építészcég, a Zaha Hadid Architects, amelynek főépítésze, Patrik Schumacher a modernizmus utáni új stílus, a parametrikus dizájn szabályai alapján tervezte meg a látványvilágot, amit a természetes rendszerek rendjét és komplexitás utánzó formák jellemeznek.
Mivel a virtuális térben nem határolják be az épületek szerkezetét a fizikai törvények, ezért nagyratörő megoldások is születtek, olyan lebegő struktúrákkal, amelyek a valódi Liberlandben, ha fel is épül valaha, nem lesznek láthatóak, bár Schumacher szerint a metaverzum települést úgy tervezték meg, hogy modellként szolgálhasson egy valódi város alapjaihoz is. A virtuális országba a lakosok a Mytaverse platformon keresztül léphetnek be és tárgyalásokat folytathatnak, kapcsolatokat építhetnek, valamint a kriptó ügyleteiket intézhetik. A metaverzumbeli Liberland így már valamivel hivatalosabb és fizikálisabb formát ölt, de a mikronemzet gyakorlati státusza valójában még hét év után is bizonytalan, mivel a nemzetek nem ismerték el a létezését.
Egy kivétel akad csak, Szomáliföld, amelynek képviselőivel 2017 szeptemberében memorandumot írt alá Jedlička, amelynek értelmében megkezdték a kölcsönös elismerési procedúrát és megegyeztek egy közös technológiai, bankszektori és energiaügyi bizottság felállításáról. Szomáliföld azonban nem a legstabilabb partner, mivel az ország státusza Liberlandéhez hasonló - az afrikai nemzet létét hivatalosan szintén nem ismeri el a többi ország.
(Dezeen Fotó: Zaha Hadid Architects)