Az Eurostat adatai szerint 2023-ban 7,7 millió női kutató és mérnök dolgozott az Európai Unióban, ami növekvő tendenciát mutat az előző évekhez képest, de más-más arányok jellemzőek az egyes országokban, a lista sereghajtója pedig Magyarország. A kutatói és mérnöki szakmák terén hazánkban voltak a nők leginkább alulreprezentálva 30,7%-kal a többi nemzethez képest, míg Dániában, Spanyolországban és Bulgáriában közel fele-fele volt a nők és férfiak aránya ezeken a területeken. A statisztika az országokon belüli egyes régiók adatait részletesebben is megmutatta: eszerint Magyarországon például a közép-magyarországi részen valamivel alacsonyabb az arány, mint a Dunántúlon. Mi lehet az oka, hogy jóval kevesebb a STEM (természettudományok, technológia, mérnöki tudományok, matematika) területeken dolgozó és karriert építő nő, mint férfi, miközben az egyetemeken általában magasabb a női hallgatók aránya, vagyis sok nő képzi magát tovább és jut el a legfelső tanulmányi szintekig?
A kérdésre nincs egyértelmű válasz, de a Nők a Tudományban Egyesület szerint a lányok már az iskolában is kevésbé merik magukat próbára tenni azokban a tárgyakban, amelyeket hagyományosan fiús terepnek tartanak az emberek. Jellemző, hogy az egyetemeken is alacsonyabb a STEM tárgyakat tanuló női hallgatók száma, akár globálisan, akár ha az európai adatokat nézzük. Az Egyesület éppen ezért hozta létre a Lányok Napja rendezvényt, aminek keretében középiskolás lányoknak segítenek eligazodni a pályaválasztás útvesztőiben, és egyúttal közvetlen közelről mutatják be nekik az ország vállalatait, egyetemeit és kutatóintézeteit, ahol interaktív programokon keresztül ismerhetik meg a tudományok, a technológia és az informatika világát, ahol a jövőben esetleg ők is elhelyezkednek majd.
A jövő potenciális női mérnökei a Bosch-hoz is ellátogatnak minden évben a Lányok Napján, hogy rövid időre megtapasztalják, hogyan végzik a szakemberek mindennapi munkájukat a cég telephelyein, többek között a maklári gyárban, illetve a budapesti Innovációs Kampuszon. Idén a budapesti helyszínen a résztvevők az autóipari innovációk mögött álló fejlesztések kulisszatitkaiba nyerhettek betekintést - a kampusz olyan zugaiban nézhették meg az egyes munkafolyamatokat, ahol a munka, ha nem is a legnagyobb titokban, de néha a legnagyobb csendben zajlik, szó szerint.
Az épületben többféle süketszobában tesztelik a járműveket, amelyek az akusztikus próbáknak köszönhetően válhatnak egyre csendesebbé, az itt szerzett adatok alapján tudják ugyanis optimalizálni a szakértők az egyes rendszerek, berendezések működését a hanghatások szempontjából. A speciális termekben a falakat és a mennyezetet körbeölelő borítás elnyeli a hangokat, és egy teljesen visszhangmentes környezetet hoz létre, így az akusztikus tesztelést zavartalanul végezhetik a mérnökök. Az innovációs kampuszon az autók különböző, valamennyi zajt generáló komponenseit, például az ablakemelőt, vagy az ablaktörlőt is tesztelik az autós kamrában - a munkafolyamatot a lányok is nyomon követhették, de nem csak az autók teszteléséről, hanem a vezetésével kapcsolatban is megtudhattak érdekes részleteket a rendezvényen.
Az autók távoli vezetését is kipróbálhatták ugyanis: egy szimulátor képernyőjén láthatták csak az autó mozgását, ami a valóságban a járműverifikációs területen haladt. Az Innovációs Kampuszon a Bosch az elektromos járművek mellett az önvezető autók fejlesztésére is nagy hangsúlyt helyez, többek között egy tízezer négyzetméteres tesztpályán teszik próbára és vizsgálják a mérnökök a járművek vezetéstámogató rendszereit különböző útfelületeken és többféle szimulációs helyzetben.
A Lányok Napja programokkal a Bosch az ideális munkakört még csak kereső, pályaválasztás előtt álló fiatalokat szeretné támogatni abban, hogy jobban megismerjék az autóipari fejlesztések világát, amelyben a női mérnököknek éppolyan nagy szerepe lehet, mint a férfiaknak.
“Hiszünk abban, hogy a legjobb ötletek a különböző nézőpontok és tapasztalatok találkozásából születnek. A jövő technológiáinak alakításában minden tehetségre nagy szükség van”
– mondta el Bodó Teodóra, a Bosch csoport kommunikációs és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója Magyarországon és az Adria régióban.
A Bosch számos eszközzel, többek között a Business Woman és a Female Talent mentoring programokkal, valamint tréningekkel, workshopokkal támogatja aktívan a női kollégák szakmai előre jutását. Ennek eredményeként globálisan és a magyarországi Bosch csoportnál is meghatározó szerepet töltenek be már ma is a női vezetők. A nők sikeres karrierjéhez elengedhetetlen a rugalmas és családbarát munkakultúra, ezért a Boschnál különböző eszközökkel segítik az egyedi élethelyzetek, a munka-magánélet egyensúlyának megteremtését, valamint odafigyelnek a munkába visszatérő édesanyákra is. Szintén a női karrierépítést támogatja a Boschnál világszinten és Magyarországon is működő, önszerveződő alapokra épülő Women@Bosch női közösség, ahol különböző előadásokon, beszélgetéseken nyílik lehetőség személyes példák, karriertörténetek bemutatására és tapasztalatcserére.
(Borítókép: This_is_Engineering/Pixabay, Fotó: Bosch)