Mamutegereket hoztak létre a mamutok feltámasztásán dolgozó tudósok

2025 / 03 / 07 / Bobák Áron
Mamutegereket hoztak létre a mamutok feltámasztásán dolgozó tudósok
Ahogy arról többször is beszámoltunk, a Colossal Biosciences kutatói nem kisebb célt tűztek ki maguk elé, mint hogy több ezer év után feltámasszák a gyapjas mamutot, a projekt pedig nemrég igencsak látványos mérföldkőhöz érkezett.

A Beth Sapiro vezette csapat a gyapjas mamut legközelebbi, ma is élő rokonának, az ázsiai elefántnak a DNS-ét hasonlította össze a mamutok genetikai anyagával, ezáltal pedig sikerült azonosítaniuk azokat a géneket, amelyek a mamutok jellegzetes tulajdonságaiért, például szőrzetükért és zsírrétegükért felelősek. Az azonosított géneket ezután egérembriókban módosították, így olyan egereket hoztak létre, amelyek magukon hordozzák a gyapjas mamutok jegyeit.

A kutatók többek között az FGF5 gént változtatták meg, amely a szőrnövekedési ciklusokat szabályozza, ezáltal az egerek a hagyományosnál sokkal hosszabb szőrzettel rendelkeznek. A videón az is jól látható, hogy az egerek bundája sokkal világosabb is a megszokottnál; ennek oka, hogy a kutatók az MC1R gént is módosították, amely a melanin termelését irányítja. Bár az eredmények kétségkívül látványosak, azt egyelőre nem tudni, hogy mindez közelebb vihet-e egy valóban mamutszerű élőlény "kifejlesztéséhez" - nem tisztázott például, hogy a külső jegyek megváltozásával együtt az egerek hidegtűrő képessége is javult-e, ami egy mamut esetében elég fontos tulajdonság.

Emiatt a kísérletet több kutató is erősen bírálta; Robin Lovell-Badge, a londoni Francis Crick Intézet genetikusa azt hangsúlyozta, hogy az eredmények csak esztétikai változásokat mutatnak be, de sem az nem derül ki belőlük, hogy az egerek rendelkeznek-e mamutszerű tulajdonságokkal, sem pedig az, hogy a módosított gének hogyan működnének nagyobb állatokban, például elefántokban.

A Colossal Biosciences terveit ezen túlmenően is számos kritika éri, hiszen sok tudós azon a véleményen van, hogy a kutatók a lehetséges negatív következményekre fittyet hányva "istent játszanak", a kihalt állatok feltámasztása helyett pedig inkább a meglévő veszélyeztetett fajok védelmére kéne koncentrálni. A Colossal ezzel szemben azt állítja, hogy a gyapjas mamut feltámasztása nagyon is hasznos lenne az élővilág számára, hiszen az állatot a természetes élőhelyére, vagyis az észak-amerikai és szibériai tundrára visszatelepítve segíthetne lassítani a talaj erózióját és a permafroszt olvadását, így pedig jelentős pozitív hatást gyakorolhatna az arktikus ökoszisztémára.

(Futurism, Borítókép: Colossal Biosciences)

Háromszáz éve kihalt állatot támasztanának fel a géntechnológia segítségével A Colossal Bioscience a gyapjas mamut és az erszényesfarkas mellett azt a dodómadarat is feltámasztaná, amit a Mauritiusra érkező telepesek irtottak ki a 17. század végén.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Lassabban öregszik, aki elég vizet iszik
Lassabban öregszik, aki elég vizet iszik
Akár 50%-kal növelheti a biológiai és valós életkor közötti különbséget az elégtelen vízbevitel. Milyen összefüggés áll fenn a test öregedése és a vízivás között és mennyit kell inni naponta?
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.