Friss levegő ebédre: már Delhiben is nyitottak oxigénbárt

2019 / 11 / 18 / Bobák Zsófia
Friss levegő ebédre: már Delhiben is nyitottak oxigénbárt
Indiában a légszennyezés olyan méreteket öltött, hogy a lakosok szó szerint fizetnek a friss levegőért. Ugyan palackozott hegyi levegőt már régóta árulnak opportunista cégek, de kifejezetten erre szakosodott hely, az Oxygén Bár csak nemrégiben nyílt meg Delhiben

Már Jules Verne is az 1870-es Utazás a hold körül c. regényében az oxigén éltető hatásáról fantáziált: „Hát még hogyha nemcsak az összejövetelek közönségét, hanem az egész népet telíteni lehetne oxigénnel - milyen fürgén működnének a hivatalok, milyen eleven lenne mindenütt az élet! Egy hanyatló nemzetet az oxigén talán nagy és erős nemzetté tenne. Van néhány állam a mi vén Európánkban, amely jól tenné, ha egészsége érdekében oxigénkúrát kezdene." 

Az oxigénbárok azóta a világ több pontján is megnyitottak, oxigénnel dúsított vizet is lehet már kapni, de India, egyike a legtoxikusabb levegőjű országoknak, ahol nem csak divatból, hanem komoly egészségügyi okokból is szükség lenne lépéseket tenni a lakók megmentése érdekében, csak most kezd felzárkózni.

Tudsz adni egy slukk oxigént? Most kifogytam, de ugorjunk be az Oxygén Bárba!

Most már az indiaiak sem csak snassz koktél vagy steak-bárokba járhatnak, egy szippantás friss levegőre is beugorhatnak bármikor a Select CityWalk Mall-nál található bárba. Belülről a neon-világítású hely valóban egy koktél bárra emlékeztet, csakhogy italosüvegek helyett oxigénpalackok sorakoznak az asztalon. A megszokott 21% oxigéntartalmú levegő helyetti 95%-os esszenciát oxigén-koncentrátorokkal nyerik ki, mely egy molekuláris szűrőn keresztül szétválasztja a nitrogént és egyéb atmoszferikus gázokat.

A koktélba kevert eukaliptusz, menta, levendula, vanília, fahéj vagy cseresznye aroma, melyek tiszta illóolajokból származnak, nem csak marketingcélokat szolgálnak, aroma-és egészségterápiás hatásúak. Az eukaliptusz, úgy, mint a cukorkáknál, tisztítja a torkot, a vanília nyugtató hatású. Egy kezelés 15 percig tart, miközben a személyzet ellenőrzi, hogy minden rendben van e, hiszen az esetleg tüdőbetegségekben szenvedő emberek számára orvosi felügyeletet igényelne a terápia. Az ára 299 rúpia, vagyis 1300 forint, de a delhi-i lakosoknak megéri fizetni, olyannyira, hogy nemsokára nyílik a következő bár a reptér közelében.

A rizs az oka mindennek (és a forgalom)

 

Az indiai légszennyezettségnek többek szakértők szerint, a legrosszabb fázisa 2009-ben kezdődött, ekkor lépett életbe a Punjabi Felszín Alatti Vizek Védelmi Törvénye , mely az ország ivóvízkészletét fenyegető, mértéktelen mezőgazdasági öntözésnek próbált gátat szabni. A törvény értelmében az addig kétfázisú rizs-szüretelés első, tavaszi fázisát késleltették, hogy a megérkező monszun-esőkből lehessen fedezni az öntözéshez szükséges készletet. A terv bevált, csakhogy az elcsúszott, októberi szüretelés nem sok időt hagyott a gazdáknak, hogy előkészítsék a talajt a következő évi ültetetéshez, így a szegényebb kistermelők a lehető legolcsóbb megoldáshoz nyúltak, a talaj felégetésével szabadulnak meg a földben maradt csonkoktól. Az égő rizsmezők füstje, keveredve az elképesztő indiai autó-forgalom szmogjával és ipari és háztartási kibocsátással, olyannyira toxikus légkört hoz létre, hogy egy nap Delhiben felér 50 cigaretta elszívásával. A WHO 2018-as statisztikája szerint a világ 12 legszennyezettebb városából 11 Indiában található. Kétes dicsőség, főleg, hogy ez 2,5 millió ember idő előtti halálához, összességében pedig 3 évvel kevesebb várható élettartamhoz vezetett.

A szennyezés megállítására vannak hivatalos, kormányszintű kísérletek, Narendra Modi, India elnöke az ENSZ klímavédelmi konferenciáján ígéretet tett, hogy a megújuló energiatermelést megkétszerezik, 2022-re a mostani 175 gigawattról 450 gigawattra állnak át. A közlekedésben is bevezették a páratlan napos forgalom-elosztási módszert, a rendszámtábla alapján ritkított autó-forgalom azóta csökkent ugyan, de nem eléggé, a föld-égetés elleni törvény sem hozott nagy eredményeket a mezőgazdasági kibocsátásban, az iparvállalatok pedig egymást figyelik, hogy ki csatlakozik előbb a hatalmas anyagi teherrel járó zöld-szabályok elfogadásához, mindenki udvariasan a másikat engedné inkább előre, hogy tanuljon a károkon.

Így már érthető, miért akarnak inkább lakossági-szinten tenni valamit, és máris kevésbé tűnik őrültségnek az a csekélyke 1300 forintnyi kiadás negyedóra idegnyugtató friss levegőért. Végül is a szmoggal ellentétben, legalább ártani nem árt.

(Forrás: Vox, Conde Nast Traveller, Fotó: wikimedia commons, Flickr/alexgraves)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.