Az okosórák egészségügyi képességei egy ideje mintha egy helyben topognának, még ha időről időre meg is jelennek új szenzorok, mint a hőmérő vagy a zajterhelést figyelő mikrofonok, és új képességek, mint az automatikus segélyhívás. A megszokott érzékelők adataiból levezetett szempontok, a pulzusszám, a stresszel összefüggő szívritmus-variabilitás vagy az edzettséget mutató véroxigénszint mellett az elektrokardiogramok készítése és a pitvarfibrilláció detektálása óta igazi áttörés nem volt az átlagos okosóráknál. A tűszúrást nem igénylő vércukorszint-figyelésre vagy a kényelmes vérnyomásmérésre még várni kell, ám az Apple Watch-ok most hasznos új képességgel gazdagodtak:
figyelmeztetik a viselőjüket, ha az alvási apnoé jeleit mutatják.
A weben található információk szerint a magyar felnőttek 2-4%-a küzd alvásfüggő légzészavarral, aminek következtében az alvó beteg tíz másodpercen túl nem vesz levegőt, ezért az agya felkelti - így viszont nem könnyű pihenni, sőt, a kialvatlanság mellett a túlsúly és a magas vérnyomás is könnyebben alakulnak ki. Ráadásul a betegek nyolcvan százaléka nem tudja, hogy mi lehet a baja, csak a tünetekkel találkozik.
A 9-es, 10-es és Ultra 2-es Apple Watchok gyorsulásmérője, gépi tanulási technológiával kiegészítve képes lesz arra, hogy felismerje, ha a csuklónk apró mozdulatai arra utalnak, hogy nem természetesen vesszük a levegőt alvás közben. Erről aztán az óránk Egészség alkalmazásában kapunk visszajelzést. Mindez csak tizennyolc éven felülieknél működik, viszont rögtön Magyarországon is, ami különösen azért jó hír, mert ugyan a Samsung Galaxy Watch-ok már februárban megkapták az ehhez szükséges engedélyeket az Egyesült Államokban, de látszólag az országok javában egyelőre nem elérhető ez a képességük. A nemrég bemutatott Apple Watch 10 emellett vékonyabb és könnyebb lett, miközben a kijelző mérete megnőtt, azaz lényegesen látványosabbat fejlődött egy év alatt, mint a cég telefonjai.
(Borítókép: Getty Images)