A mai okostelefonok első évtizede után meg kellett, hogy szokjuk, hogy minden ősszel nem lehet forradalmasítani a kategóriát, sokkal inkább finomhangolnak a gyártók a kipróbált, népszerű termékeiken. Ezt az elmúlt másfél-két évben valamelyest feldobta a mesterséges intelligencia beépülése a mobiljainkba, de most ősszel az Apple-nek újra meg kellett mutatnia, hogy ezek mellett is képes okot adni ara, hogy lecseréljük az egy-két-hároméves iPhone-jainkat.
A legfontosabb változás idén két új gomb megjelenése lesz
Azok után, hogy tavaly az iPhone 15 Próra került egy szabadon programozható, például a kamerát, a hangfelvételt, vagy mondjuk a naptárat elindító gomb, ezt a képességet a teljes 16-os felhozatal megkapta. Emellett egy, a készülék oldalába süllyesztett, érintést és nyomást érzékelő kameravezérlő gomb is helyet kapott a telefonokon, amellyel rögtön elindíthatjuk a fényképező funkciót, lőhetünk egy képet, de néhány beállítást is elérünk anélkül, hogy a képernyőhöz kéne nyúlnunk. Ráadásul mindez tokban is működik.
Az alap modell, az iPhone 16 négyszázezer forintnál indul, és az egy évvel korábbi változathoz képest két generációval frissebb chipet és átalakított ultraszéles optikát kapott. A telefon már makrófotózásra, valamint térbeli fényképek és videók készítésére is alkalmas. Az iPhone 16 gyorsabban tölt, mint az elődje, ezzel együtt két órával tovább bírja az akkumulátora. A százezer forinttal drágább Pro modell két tized hüvelykkel nagyobb képernyővel rendelkezik, mint az iPhone 15 Pro, és egy generációt lépett előre a chipjével. Dolby Vision videót képes rögzíteni 4K felbontásban, 120 kockával percenként, az optikai zoomtartománya pedig már az ötszörösig ér. Huszonhárom helyett huszonhét óra akkumulátoridőt ígér hozzá az Apple, szintén gyorsabb töltés mellett. Ezek mind olyan változások, amelyek hasznosak, praktikusak, de valószínűleg keveseket vesznek rá arra, hogy a tavalyi, vagy akár tavalyelőtti telefonjukat újabbra cseréljék.
Amint azt a Wired aláhúzza, az iPhone-ok a szoftvereik miatt fognak igazán látványosan megváltozni, ráadásul nem csak az idei modellek. A mobilok új operációs rendszere, az iOS 18 végre meg fogja engedni, hogy bárhol elhelyezhessük az alkalmazások ikonjait, sőt, bizonyos programokat lezárhatunk, hogy csak az arcunk beolvasása után nyíljanak meg. Az SMS-ezés kényelmesebb és jobb minőségű lesz az Android-készülékekkel átjárhatóságot biztosító RCS szabvány beépítésével. És persze jön az Apple Intelligence, igaz, az Európai Unióban nem tudni, mikor, és Amerikában is csak az iOS 18 első nagyobb frissítési csomagjában, az iOS 18.1-ben. Mindezek miatt talán érdemes pár hetet, akár hónapot várni, mielőtt többszázezer forintot adunk ki valamire, ami nem működik még pontosan úgy, ahogy illene.
A telefonok mellett megérkezett az AirPods fülhallgatók új generációja, hatvanezer forintért, zajszűrés nélkül, vagy nyolcvanötezer forintért, zajszűréssel. A közel negyedmilliós AirPods Max több színben, és immár USB-C csatlakozóval kapható. Az Apple Watch tizedik generációja vékonyabb és könnyebb lett, miközben a kijelző mérete megnőtt - a bemutató során talán ez jelentette a leglátványosabb újdonságot, még ha a pletykált teljes újratervezés el is maradt. Az új órák alapára százkilencvenezer forint, míg a mostantól feketében is kapható Ultra kiadás változatlanul kétszer ennyibe fog kerülni.
(Fotó: Apple)