A Gizmodón olvasható hír szerint a nyáron hat kínai kutató publikált arról, hogy a Meta nagy nyelvi modelljének, a Llamának a 13B sorszámú, korai változatát kezdték el katonai információkon trenírozni, hogy így
hírszerzési adatgyűjtő és döntéstámogató programokat hozzanak létre.
A modell használatában nincs semmi illegális, de még csak etikátlan sem: Mark Zuckerbergék úgy döntöttek, hogy nyílt forráskódúvá teszik a mesterséges intelligenciájukat, vagyis bárki megvizsgálhatja, hogy az pontosan hogyan működik, és tetszése szerint készíthet belőle saját verziókat. Hasonló a helyzet a mobiltelefonok operációs rendszereinél az Androiddal, amit a készülékgyártók és más fejlesztők át tudnak világítani és testre tudnak szabni, míg az Apple iOS-ének a belső működését csak a cég mérnökei ismerik pontosan. Amikor a generatív mesterséges intelligenciák, élükön a ChatGPT-vel, majd a Google Geminijével, megjelentek, sokakban felmerült a kérdés, hogy vajon a nyíltabb vagy a zártabb működés lesz-e a jellemző a területen. Az OpenAI és a Google az utóbbi mellett döntöttek, így talán érthető, hogy a Meta megpróbálta a nyílt forráskóddal vonzóbbá tenni a saját nagy nyelvi modelljét a fejlesztői közösség számára.
Ennek azonban az lett az eredménye, hogy például a kínai hadsereg is használhatja a Llamát. Igaz, a felhasználási feltételek kifejezetten tiltják, hogy a programot "katonai, hadászati, atomenergetikai szektorokban" alkalmazzák, vagy bármilyen módon veszélyeztessék azzal bárkinek a testi épségét, de ennek nem valószínű, hogy érvényt tudna szerezni egy amerikai cég Kínában. Márpedig a kutatók arról írnak, hogy a százezer katonai párbeszéden edzett alkalmazásuk hadi szimulációkban fog segíteni, de Llama-alapokon készült már a rendőrséget vagy a légi hadviselést támogató szoftver is.
Vagyis hiába hirdette azt Mark Zuckerberg, hogy a nyílt forráskódú modellek biztonságosabbá és prosperálóbbá teszik majd a világot, vagy hogy Kína a zárt rendszerek miatt juthat versenyelőnyhöz, egyelőre az USA legfontosabb geopolitikai ellenfele is profitál a kollegái tudásából és munkájából.