Megdöbbentő, hogy kik fejlesztették a kínai hadsereg mesterségesintelligencia-alkalmazásainak alapjait

2024 / 11 / 06 / Pőcze Balázs
Megdöbbentő, hogy kik fejlesztették a kínai hadsereg mesterségesintelligencia-alkalmazásainak alapjait
A kínai Népi Felszabadító Hadsereg a Facebook anyavállalatának, a Metának a szoftverét használja arra, hogy saját, katonai MI-alkalmazásokat fejlesszen.

A Gizmodón olvasható hír szerint a nyáron hat kínai kutató publikált arról, hogy a Meta nagy nyelvi modelljének, a Llamának a 13B sorszámú, korai változatát kezdték el katonai információkon trenírozni, hogy így

hírszerzési adatgyűjtő és döntéstámogató programokat hozzanak létre.

A modell használatában nincs semmi illegális, de még csak etikátlan sem: Mark Zuckerbergék úgy döntöttek, hogy nyílt forráskódúvá teszik a mesterséges intelligenciájukat, vagyis bárki megvizsgálhatja, hogy az pontosan hogyan működik, és tetszése szerint készíthet belőle saját verziókat. Hasonló a helyzet a mobiltelefonok operációs rendszereinél az Androiddal, amit a készülékgyártók és más fejlesztők át tudnak világítani és testre tudnak szabni, míg az Apple iOS-ének a belső működését csak a cég mérnökei ismerik pontosan. Amikor a generatív mesterséges intelligenciák, élükön a ChatGPT-vel, majd a Google Geminijével, megjelentek, sokakban felmerült a kérdés, hogy vajon a nyíltabb vagy a zártabb működés lesz-e a jellemző a területen. Az OpenAI és a Google az utóbbi mellett döntöttek, így talán érthető, hogy a Meta megpróbálta a nyílt forráskóddal vonzóbbá tenni a saját nagy nyelvi modelljét a fejlesztői közösség számára.

Kellemetlen mellékhatás

Ennek azonban az lett az eredménye, hogy például a kínai hadsereg is használhatja a Llamát. Igaz, a felhasználási feltételek kifejezetten tiltják, hogy a programot "katonai, hadászati, atomenergetikai szektorokban" alkalmazzák, vagy bármilyen módon veszélyeztessék azzal bárkinek a testi épségét, de ennek nem valószínű, hogy érvényt tudna szerezni egy amerikai cég Kínában. Márpedig a kutatók arról írnak, hogy a százezer katonai párbeszéden edzett alkalmazásuk hadi szimulációkban fog segíteni, de Llama-alapokon készült már a rendőrséget vagy a légi hadviselést támogató szoftver is.

Vagyis hiába hirdette azt Mark Zuckerberg, hogy a nyílt forráskódú modellek biztonságosabbá és prosperálóbbá teszik majd a világot, vagy hogy Kína a zárt rendszerek miatt juthat versenyelőnyhöz, egyelőre az USA legfontosabb geopolitikai ellenfele is profitál a kollegái tudásából és munkájából.

Atombombát robbantott a Meta a chatbotok háborújában A Facebook anyavállalata tavaly szeptemberben mutatta be a Meta AI-t, ami a legutóbbi frissítéssel már teljes értékű kihívójává vált a ChatGPT-nek, a Gemininek és a Claude-3-nak.


Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Felülmúlhatatlan karácsonyi tipp – ezzel biztosan nem lősz mellé
Az ideális ajándék praktikus, elegáns, és valóban hasznos – pont, mint a Braun S9 Pro+ elektromos borotva.
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.