Megfejtették a Kis jégkorszak kialakulásának meglepő okát

2021 / 12 / 16 / Felkai Ádám
Megfejtették a Kis jégkorszak kialakulásának meglepő okát
Rájöttek, hogy pontosan milyen jelenség miatt nem egyszerűen csak közelgett, de keményen be is toppant a járványt és éhínséget hozó „örök tél” a 15. század elején.

A nagyjából a 15. század elejétől a 19. század közepéig tartó, úgynevezett Kis jégkorszak a természetes klímaváltozás klasszikus példája. A Kis jégkorszak a nevének megfelelően a hőmérséklet csökkenésének relatíve rövid periódusa, ami viszont több területet – Európát, Észak-Amerikát, Oroszországot, Kínát, friss kutatások szerint pedig az Északi-sarkot is érintette. Ezen időszak alatt is akadt azonban példa jelentős klímaingadozásra, például az 1570-1630 és 1675-1715 közötti évek rendkívüli hidegeket hoztak. Általánosságban elmondható azonban, hogy a Kis jégkorszak alatt gyakoriak voltak a hosszú, sivár telek és a hideg, rendkívül csapadékos nyarak.

Európában ez az időszak terméskieséshez, éhínségekhez, valamint járványokhoz vezetett, melyek milliók nyomorát és halálát okozták. A periódusra jellemző, hogy a 17. és a 19. század közepén a hirtelen előretörő gleccserek az Alpokban teljes falvakat romboltak le, Hollandiában pedig rendszeresen befagytak a csatornák, Londonban pedig a befagyott Temzén többször is megtartották az Éves fagypiacot. Ez utóbbiról és az író, Charles Dickens kapcsolatáról, valamint az eszményinek gondolt, fehér karácsony ideájának a kialakulásáról korábban mi is cikkeztünk (lent).

Nagyon ritkán esik karácsonykor a hó, mégis a fehér karácsony szerintünk az igazi – mégis miért? Túlzott elvárasainkat az oly ritka fehér karácsony iránt két dolog táplálja: az egyik a kis jégkorszak, a másik pedig Charles Dickens.

A Kis jégkorszakot a Középkori melegkorszak (más nevén a Középkori klímaoptimum) előzte meg, a kérdés tehát, hogy mi okozta peródusban tapasztalható leűlést? A meglepő válasz pedig úgy tűnik, hogy éppen a melegedés. Erre a következtetésre a kutatók az észak-atlanti vízfelszín hőmérsékletének 3000 éves rekonstrukciója alapján jutottak, mivel egy igen érdekes anomáliát vettek észre az 1300-as évek végén – ekkor szinte csettintésre, mindössze 20 év alatt váltott át az addigi meleg a Kis jégkorszak elejének fagyos körülményeire. A tudósok azt is felfedezték, hogy az 1300-as évek végén a meleg víz abnormálisan erős északi irányú átáramlása zajlott, amely 1380 körül érte el a csúcsot. Ennek eredményeként a Grönlandtól délre és az Északi-tengerre eső vizek a szokásosnál sokkal melegebbek lettek.

Normális esetben a trópusokról mindig meleg víz kerül át a sarkvidékre. Ez egy jól ismert folyamat, az úgynevezett atlanti meridionális áramlási rendszer (Atlantic Meridional Overturning Circulation/AMOC), amely olyan, mint egy globális szállítószalag: a trópusokról származó meleg víz Észak-Európa partjai mentén folyik észak felé, és amikor magasabb szélességi fokokra ér, és hidegebb sarkvidéki vizekkel találkozik, hőt veszít, sűrűbbé válik, amitől az óceán fenekére süllyed.

Az 1300-as évek végén viszont az AMOC jelentősen megerősödött, ami azt jelentette, hogy a szokásosnál jóval több meleg víz áramlott észak felé, ami viszont gyors sarkvidéki jégvesztést okozott. Az 1300-as évek végén és az 1400-as évek első néhány évtizede során hatalmas mennyiségű jég áradt ki az Atlanti-óceán északi részébe, ami nemcsak lehűtötte az észak-atlanti vizeket, hanem felhígította azok sósságát is, ami végül az AMOC összeomlását okozta. Ez az összeomlás váltott ki aztán jelentős lehűlést.

Hogy pontosan megértsék az AMOC összeomlásához vezető eseménysort, a kutatók egy jelenkori példát hívtak segítségül: az 1960-as és 1980-as évek között szintén az AMOC gyors erősödését tapasztaltuk, ami viszont összefüggésbe hozható a Grönland feletti légkör tartósan magas nyomásával. A kutatók szerint ugyanez a légköri helyzet közvetlenül a Kis jégkorszak előtt is bekövetkezhetett. Kérdés viszont, hogy mi indíthatta el ezt a tartósan magas nyomású eseményt az 1380-as években?

A választ végül a fákban találták meg: a fagyűrűkben megőrzött radiokarbon izotópok elemzésével ugyanis felfedezték, hogy az 1300-as évek végén szokatlanul magas naptevékenység zajlott. Az ilyen naptevékenység pedig általában magas légköri nyomáshoz vezet Grönland felett. Mindehhez hozzáadódik, hogy a megelőző időszakban kevesebb vulkánkitörés történt a Földön, ami azt jelenti, hogy kevesebb hamu keringett a levegőben. A „tisztább” légkör miatt pedig a bolygó jobban reagált a napenergia-kibocsátás változásaira.

Mindez nagyon érdekes önmagában is, de aktuálisan az is felmerül, hogy ez az esemény hasonló okok miatt bekövetkezhet-e akár most is, a klímaváltozás időszakában. Az AMOC rendszer esetleges összeomlásáról korábban mi is írtunk, ami viszont a hasonló okokat illeti, azzal kapcsolatban a kutatók elmondták, hogy a globális felmelegedés miatt ma már sokkal kevesebb a sarkvidéki tengeri jég, így nem valószínű egy, az 1400-as évek elejéhez hasonló esemény.

Ettől függetlenül nem árt figyelnünk a Beaufort-tenger ( a Jeges-tenger Alaszkától északra található része) édesvíz felhalmozódását, amely 40%-kal nőtt az elmúlt két évtizedben. Emellett az is igaz, hogy az elmúlt évtizedben sokkal gyakoribbak voltak a tartósan magas nyomású időszakok Grönland felett nyáron, és ez tehát a rekordmértékű jégolvadás egyik oka. Összességében azért nagy a bizonytalanság a kérdésben, mert az éghajlati modellek sem teljesen pontosak, így előfordulhat, hogy alábecsüljük a jégtakaró jövőbeli olvadását, miközben a valóságban több édesvíz juthat az Atlanti-óceán északi részébe, ami pedig az AMOC gyengüléséhez vagy összeomlásához vezethet.

(Fotó: Flickr/SBA73)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.