Gyengülnek az Atlanti-óceáni áramlatok, márpedig ha ezek az áramlatok túlságosan erőtlenné válnak, az egész északi félteke időjárási viszonyai a fejük tetejére állhatnak. Az Atlanti meridionális áramlási rendszer (AMOC) ráadásul nem is csupán egy áramlat hanem egy komplett áramlatrendszer, mely a trópusokról meleg vizet szállít a hidegebb észak-atlanti térségbe.
Hogy jobban érthető legyen, ez a körforgásos áramlatrendszer működteti a Golf-áramlatot, és arról talán már mindenki hallott, hogy ha a Golf-áramlat leállna, akkor Észak-Európára a szibériaihoz hasonló éghajlat köszöntene. Mindeközben a bolygó atmoszférája is melegszik a megnövekedett üvegházhatású gáz-kibocsátások miatt és így az óceán felszíne is egyre több hőt tart vissza.
A szimulációk szerint a AMOC az elmúlt 1000 évben, a Golf-áramlat pedig az elmúlt 1600 évben most a leggyengébb.
Egyszerűen nem tudjuk megmondani hogy ez a gyengülés természetes okok következménye, vagy az AMOC a jelenkor említett légköri folyamatainak köszönhetően kezdi elveszteni a stabilitását.
"Az áramlásrendszer dinamikájának stabilitás-vesztése azt jelentené, hogy az AMOC megközelítette kritikus küszöbértéket, melyen túl jelentős és a gyakorlatban valószínűleg visszafordíthatatlan átmenetet következhet be egy alacsonyabb energiaszintű, "gyengébb" működésbe" - mondta el Niklas Boers, a Potsdami Klímakutató Intézet (PIK) munkatársa, az erről készült tanulmány szerzője.
A tudósok tanulmányozták az Atlanti-óceán sótartalmának és felszíni hőmérsékletének az elmúlt száz évre vonatkozó historikus adatait, és sajnos arra a következtetésre jutottak, hogy az utóbbi eset a valószínűbb.
"Az eredmények alátámasztják azt a következtetést, hogy az AMOC lassulása nem csak ingadozás vagy a növekvő hőmérséklet egyenes következménye, hanem valószínűleg annak a kritikus küszöbértéknek a közeledését jelzi, amit átlépve a keringési rendszer összeomolhat" - vázolta Boers.
Szerencsére olyan időjárási modellek is léteznek, melyek szerint az áramlatrendszer összeomlása valószínűtlen a 2100-as évek előtt.
Mindenesetre nem kellene ezt a véletlenre bízni vagy ükunokáinkra hagyni kellemetlen örökségként, most, amikor még talán megállítható lenne a folyamat.
A kutatás anyagait a Nature Climate Change folyóiratban tették közzé.
(Forrás: Wikipédia, Reuters, Guardian Kép: Unsplash)