Ukrajna digitális átállásért felelős miniszterhelyettese, Alex Bornyakov két héttel ezelőtt mutatta be terveit egy olyan NFT kollekció kibocsátására, ami az orosz-ukrán háború eseményeit örökíti meg digitális műalkotások formájában, hogy egyfajta virtuális múzeumként rögzítse a konfliktusok kezdeteitől a történéseket. A gyűjtemény alapját azok a beszámolók adják, amelyek az ukrán kormány megítélése szerint hiteles forrásokból származnak, ilyenek például a nagyobb hírportálokon (úgymint BBC) megjelent cikkek vagy azoktól a közszereplőktől, politikusoktól származó közösségi média üzenetek, akik az ukránok ügye mellett álltak ki a posztjakban.
You unveil the truth buying MetaHistory. Our warline includes every substantial event of the war, which is illustrated by one of the artists. All the NFTs will be sold in a chronological order. Their content will be hidden until the NFT is sold. Be the one to create history! pic.twitter.com/hX0aXKJ47m
— META HISTORY: Museum of War (@Meta_History_UA) March 20, 2022
A kollekcióba így bekerült többek között Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének február 24-ei Twitter üzenete is, amelyben elítéli Oroszország agresszív lépését és az Európai Uniós vezetőkkel való, az oroszok elleni szankciók bevezetéséről szóló tárgyalásokról ír. Emellett szerepel Boris Johnsonnak, az Egyesült Királyság miniszterelnökének szintén Twitteren közzétett posztja is, amelyben az akkor induló háborút a kontinens katasztrófájának nevezte és Ukrajna elnökének, Volodimir Zelenszkijnek számos közösségi média üzenete is NFT formát kapott.
A kollekció darabjainak árusítása szerdán kezdődik és a bevételeket a digitális átalakulásért felelős minisztérium a hadsereg és a civil lakosság támogatására szánja. Egyelőre 54 NFT készült el, de a későbbiekben valószínűleg több is megjelenik, mivel a cél, hogy az időbeli sorrendben készült alkotások bemutassák, hogyan látják Ukrajna lakosai a háborút, "a kirobbanásától kezdve az ukrán győzelem ünneplésének pillanatáig."
(Fotó: Getty Images/iher photo)