A The Verge-ön olvasható hír szerint az AB 2273 kód alatt futó, "Az életkornak megfelelő tervezésről szóló" jogszabály már csak az állam kormányzója, Gavin Newsom aláírására vár. A politikus egyelőre nem jelezte, hogy vannak-e aggályai a javaslattal kapcsolatban.
Az új szabályozás célja, hogy a fiatalok biztonságosabban internetezhessenek, azonban ezt életszerűen megvalósítani nem könnyű feladat
Már a törvény hatálya sem igazán kristálytiszta: azokra a platformokra vonatkozik, amelyeket "valószínűleg használnak gyerekek", illetve tizennyolc éven aluliak. Ebbe a fiatalok körében népszerű közösségi szolgáltatások mellett könnyen beleérthetünk webáruházakat, de akár online hírportálokat és más publikációkat is. Az üzemeltetők feladata ebben az esetben például az lesz, hogy mérjék fel, hogy milyen kockázatai vannak a szolgáltatásnak a fiatalokra nézve; korlátozzák a személyes adatok, köztük a földrajzi helyzettel kapcsolatosak felhasználását az esetükben; illetve ne használjanak olyan "sötét mintákat", amelyeknek a veszélyeiről korábban már írtunk a Rakétán. Mindehhez pedig "ésszerűen megbízható" módon fel kell mérniük a látogatóik életkorát.
Ha a törvény hatályba lépne, akkor valószínű, hogy nem csak Kaliforniában éreznénk a hatását
Ez az Egyesült Államok legnépesebb állama, ha önálló ország lenne, akkor a világ ötödik legnagyobb gazdaságát tudná magáénak, megelőzve a teljes Egyesült Királyságot. És mivel a platformoknak kifejezetten nehéz lenne államról államra, országról országra más elven működnie, elképzelhető, hogy a GDPR-hoz, vagy a kaliforniai megfelelőjéhez, a CCPA-hez hasonlóan mindenhol alakítanának a szolgáltatásaikon. Ez pedig jogvédők szerint veszélyes lehet: ahogyan arra a The Verge is emlékeztet, van szakértő, aki úgy gondolja, hogy "megmérgezi az internetet" az AB 2273. Eric Goldman szerint a legnagyobb veszélyei a törvénynek, hogy minden felhasználónak igazolnia kell majd az életkorát, vagyis valószínűleg a személyazonosságát is; sok szolgáltatás képtelen lenne rá, hogy teljesen megfeleljen a jogszabálynak; valamint az AB 2273 a cenzúrázás "trójai falova" lehetne. Olyan jogvédő szervezet is akadt, amely épp ezért egyenesen alkotmányellenesnek nevezte a javaslatot.
(Fotó: Unsplash/Kelly Sikkema)