Úgy tűnt, hogy a hétvége legkülönösebb híre a Twitterrel kapcsolatban az lesz, hogy mostantól senki sem oszthat meg a Facebookra, az Instagramra, a szolgáltatás legnagyobb konkurensének tartott Mastodonra, de akár a Tumblrre mutató linkeket. Ahogy arról a The Verge beszámolt, sem a bemutatkozó szövegekben, sem egyes bejegyzésekben nem lehetett elhelyezni linkeket, sőt, szóbeli hivatkozásokat sem a versenytársaknál vezetett fiókokra. A döntés oka egyértelműnek tűnik: Elon Musk elképesztően viharos két hónapot tudhat maga mögött a Twitter élén, és ugyan azt nem tudni, hogy pontosan hány hirdető és felhasználó hagyta ott a platformot, és váltott a konkurensekhez, de valószínűleg nincsenek kevesen. Amint a múlt héten megírtuk, Musk még önkényesnek tűnő módon, egyesével is tiltott le újságírói fiókokat, ami tovább borzolta a kedélyeket. A hétvégi döntése azonban azért igazán különös, mert a szabad hivatkozás-elhelyezés az internet, illetve a world wide web működésének legfontosabb alapelve. Vagyis míg üzletileg indokolható a szabály, technológiailag és filozófiailag sokkal nehezebben volt védhető.
Ha hirtelen minden közösségi platform elkezdené leszűkíteni, hogy hova linkelhetünk onnan, alapjaiban változna meg az internetezés.
Épp, hogy elkezdtük megemészteni ezt a döntést, máris érkezett az újabb hír, miszerint a tulajdonos visszavonta azt, bocsánatot kért, és megígérte, hogy mostantól minden fontosabb szabályváltoztatást szavazás előz majd meg. Három perccel később érkezett is az első, igaz, más témában: "Lemondjak a Twitter vezetéséről? Tartom magam a szavazás végeredményéhez" kérdezte Musk a követőitől. A kérdésre magyar idő szerint hétfő délig lehetett válaszolni, és a válaszadók ötvennyolc százaléka szerint Musknak távoznia kell. Fontos kiemelni, hogy a milliárdos korábban a platform megvásárlásából is ki akart táncolni, kis híján egy bíróságnak kellett köteleznie a tranzakció végrehajtására.
Attól függetlenül, hogy mi lett a végeredmény, az borítékolható, hogy a világ mostmár csak egyik leggazdagabb embere át kell, hogy gondolja, hogy hogyan menedzseli a vállalkozásait. A Tesla, a SpaceX, a StarLink és a NeuraLink így is több embernyi feladatot biztosítanak, miközben előbbi tőzsdei papírjainak az értéke egyéves mélyponton van, és a harmadik legnagyobb tulajdonos már Musk lemondását követeli.
(Borítókép: Jonathan Raa/NurPhoto via Getty Images)