Az amerikai parti őrség csütörtökön jelentette be, hogy egy távirányítású merülőjárművel rábukkantak a Titan roncsaira, ez alapján pedig az is biztosan kijelenthető, hogy a jármű utasai már nincsenek életben - írja a CNN. A tengeralattjáró maradványainak megtalálása egy öt napon keresztül tartó kutatás végére tett pontot, amelyben a mentőegységek versenyt futottak az idővel, hogy még időben megtalálják az esetlegesen a tenger fenekén rekedt járművet, mielőtt az kifogy az oxigénből.
A mélytengeri merülésekre kifejlesztett Titan vasárnap indult el az Új-Fundland partjaitól mintegy 700 kilométerre található Titanic roncsaihoz, ám egy órával és 45 perccel a merülés megkezdése után a tengeralattjáróval megszakadt a kapcsolat. A járműben öten tartózkodtak: Hamis Harding, brit üzletember, aki korábban többször megjárta a déli-sarkot, valamint a Blue Origin rakétájával tavaly a világűr határáig is eljutott, Shahzada Dawood, pakisztáni származású brit üzletember és fia, Suleman Dawood, Paul-Henri Nargeolet, korábbi katonai mélytengeri búvár és Titanic-szakértő, valamint az OceanGate Expeditions vezérigazgatója, Stockton Rush.
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a Titan tragédiáját mi okozhatta, de a parti őrség tájékoztatása szerint "katasztrofális összeroppanás" következett be, így a tengeralattjárón tartózkodóknak esélyük sem volt a túlélésre. John Mauger ellentengernagy, a parti őrség egyes számú körzetének parancsnoka valamint Paul Hankins, az amerikai haditengerészet mentési műveletekért felelős igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a tengeralattjáró maradványaira csütörtökön, magyar idő szerint délután 3 óra körül talált rá a Pelagic Research Services Odysseus 6K nevű, távirányítású víz alatti járműve, amely először a Titan orrkúpját találta meg mintegy 500 méterre a Titanic roncsától, majd később a jármű más darabjainak is a nyomára bukkant.
Mauger hozzátette, hogy egyelőre nem tudják, a robbanás mikor következhetett be, ám a Titan kereséséhez használt szonárbólyák nem rögzítettek robbanáshoz hasonló hangokat - ez arra utal, hogy a Titan már a mentőexpedíció kezdete előtt megsemmisülhetett. Ezt a forgatókönyvet támasztja alá az is, hogy az amerikai haditengerészet vasárnap egy robbanáshoz hasonló hangot észlelt azon a területen, ahol a Titannal megszakadt a kapcsolat, ám ez önmagában nem volt elég erős bizonyíték arra, hogy a tengeralattjáró megsemmisült. A parti őrség parancsnoka azt is leszögezte, hogy tovább folytatják a kutatást, és mindent megtesznek azért, hogy a tengeralattjáró utasainak holttestét a felszínre hozzák.
A CNN információi szerint az OceanGate Expeditions két korábbi alkalmazottja már évekkel ezelőtt kifejezték az aggodalmukat a hajótest vastagságával kapcsolatban, és a cégnek az elmúlt években több utat is amiatt kellett elhalasztania vagy lemondania, mert problémák adódtak a tengeralattjáróval. A lap felidézi, hogy korábban maga Rush is úgy nyilatkozott, hogy "megszegett néhány szabályt a Titan építése során", amely osztály besorolást sem kapott soha, vagyis az erre szakosodott hivatalos szervek sosem hitelesítették - ennek ellenére a tengeralattjáróval csak a tavalyi évben legalább 28 ember látogatta meg a Titanic 3800 méteres mélységben nyugvó roncsait.
(Borítókép: OceanGate/Handout/Anadolu Agency via Getty Images)