Megtalálták a világ legősibb spermáját

2020 / 09 / 18 / Felkai Ádám
Megtalálták a világ legősibb spermáját
A 100 millió éves, szokatlan felépítésű örökítőanyagot ráadásul egy nőstény egyedben fedezték fel.

A mintát a paleontológusok egy nőstény rákféle szaporító szervében fedezték fel. Az állatot, egész pontosan egy kagylósrákot, borostyánba „fagyva” találták Mianmarban – számol be róla a CNN. A lelet egyébként egy eddig fel nem fedezett fajba tartozik, amely immár nevet is kapott: Myanmarcypris hui, és a leginkább egy mai kagylóra hasonlít.

A rákfélék olyan apró állatok, amelyek 500 millió évvel ezelőtt jelentek meg, de evolúciós sikerüket mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a mai napig fennmaradtak (óceánokban, tavakban és folyókban élnek). A tudósok egyébként háromdimenziós röntgen technológiával vizsgálták meg a talált egyedeket, így analizálták a szerveiket. A kutatók ekkor fedezték fel az érett spermiumot a nőstényben. Ahogy a Kínai Tudományos Akadémia kutatója összefoglalta a szerencsétlenül járt állat sorsát: a nőstény valószínűleg nemi életet élt, mielőtt beleragadt volna a borostyánba.

Egy szerencsétlenül járt másik állatról, egy hím pókról itt írtunk. A körülbelül 99 millió éves pókot erekcióstul őrizte meg a borostyán, mivel épp felkészült az aktusra.

A felfedezés spermarekordot jelent, mivel nagyjából kétszer olyan idős a most felfedezett hím örökítőanyag, mint az eddig legősibbnek gondolt sperma – írják a kutatók a The Royal Society által közzétett tanulmányukban. Az eddigi legősibb rákféle sperma ugyanis mindössze 17 millió éves, a legidősebb sperma pedig 50 millió éves, és egy féregtől származik. Érdekesség, hogy szemben a legtöbb fajjal, a kagylósrákok kevés, de nagyméretű spermát termelnek (fenti Tweet-bejegyzésben látható kép), amelyek hosszú, mozgékony farki résszel rendelkeznek.

(Kép: Wikipedia)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.