Scarlett Johansson látszólag egy 22 másodperces reklámban szerepelt, amelyet az X-en tett közzé a Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar nevű mesterséges intelligenciát használó képgeneráló alkalmazás oldala. A hirdetést – amihez Johansson hivatalosan sosem adta az arcát és a hangját – október 28-án fedezték fel, azóta azonban eltávolították a felületről.
A reklám egy régebbi videóval kezdődik, amelyben Johansson a "Fekete Özvegy" című filmjének kulisszái mögött látható, és azt mondja: "Mizu srácok? Scarlett vagyok, és szeretném, ha velem jönnétek...". Ezután egy grafikai megoldással eltakarják a száját, a képernyőn pedig mesterséges intelligencia által generált fotók jelennek meg, amelyek hasonlítanak a színésznőre. Ekkor egy Johanssont utánzó hamis hang folytatja a beszédet, és a mesterséges intelligencia alkalmazást reklámozza. "Nem csak avatarokat,de képeket is készíthetsz szöveggel, sőt, akár mesterséges intelligencia-videókat is. Szerintem ezt nem szabad kihagynod" - mondja a Scarlett Johanssont imitáló hang.
A hirdetés legalján egy apró betűs részt is helyet kapott, amely szerint a Lisa AI által készített tartalomnak nincs köze az adott személyhez (esetünkben Johanssonhoz). A Convert Software által kifejlesztett Lisa AI-nek több alkalmazása is elérhető az App Store-ban és a Google Play-ben is.
Nem ez az első, hogy egy színész összetűzésbe kerül az MI által alkotott képmásával, október elején Tom Hanks arcával és hangjával reklámoztak egy fogászati szolgáltatást, mégpedig az ő beleegyezése nélkül.
Az USA számos tagállama, köztük Kalifornia, szigorú adatvédelmi törvényeket alkalmaz, amelyek lehetővé teszik az emberek számára, hogy polgári jogi pert indíthassanak nevük, hangjuk, aláírásuk, fényképük vagy képmásuk reklám- vagy promóciós célokra történő jogosulatlan felhasználása esetén. Színészek és más híres személyek esetében a hosszadalmas bírósági csatározások helyett ezek a perek gyakran a jogsértés megszüntetésére való felszólítással fejeződnek be.
Scarlett Johansson ügyvédje, Kevin Yorn azt nyilatkozta, hogy semmi esetre sem veszik félvállalról a jelenlegihez hasonló eseteket, ezért most is jogi minőségében kezelik a helyzetet.
Ahogy a mesterséges intelligencia egyre könnyebben, bárki számára elérhetővé válik, valószínűleg a jövőben sem lesz hiány hasonló esetekben. Ez persze nem csak a színésztársadalmat érinti érzékenyen, a zenészek és előadók körében is nagy fejtörést okoz a hangklónozás, jó példa erre az áprilisban, SoundCloudon felűnő hamis Drake dal, vagy az az X-en közzétett videó, amelyben a 2003-ban elhunyt Johnny Cash egy Taylor Swift számot énekel.
(Borítókép: Getty Images/Taylor Hill)