Mi köze a közönséges bohócvirágnak Alan Turing matematikai elméletéhez?

2019 / 12 / 06 / Perei Dóra
Mi köze a közönséges bohócvirágnak Alan Turing matematikai elméletéhez?
Nem is gondolnánk, hányféle szempontból vizsgálják a kutatók a bohócvirágok nemzetségét; egyesek különleges alkalmazkodási képességeiket kutatják, mások kiterjedt biológiai folyamataikat, megint mások pedig azon genetikai jegyeiket tanulmányozzák, amelyek lehetővé tették számukra, hogy gyorsabb ütemben haladjanak az evolúcióban az állatoknál. Legutóbbi felfedezéseikről a Science tudományos szaklap is beszámolt.

A már említett Alan Turing matematikus, az Enigma kód feltörője azzal az elmélettel állt elő, hogy a természet mintázatai leírhatóak valamiféle egyszerű egyenlettel, megjelenésüket és fejlődésüket egy aktivátor és egy inhibitor együttműködése adja. Elméletéhez matematikai modellt is készített, aztán korának legjobb számítógépén letesztelte; meglepetésére az elmélet valóban működött.

Hogy került képbe a bohócvirág?

Yaowu Yuan növénybiológus a bohócvirág sokszínűségét és változékonyságát tanulmányozta, miközben elhatározta, segítségükkel kideríti, miként alakulnak ki mintázataik. Szirmukon ugyanis elképesztő minták szerepelnek; színes pöttyök, sávok, akárcsak az állatok bundáján.

Yuan kutatásai szerint egy fehérje a felelős a mintát adó pigment termeléséért, ám létezik egy másik, ismeretlen változat, ami akadályozza ezt. Attól függően, hogy hol és melyik hatás érvényesül, vagy megjelenik a virágon egy folt, vagy nem. A változékony mintázat egyetlen fajon belül is érvényesül, ez a tulajdonsága, valamint kis méretű genomjának, és könnyű termeszthetőségének köszönhetően pedig a bohócvirág kiválóan tesztelhető laboratóriumi körülmények között.

Időközben egy másik kutató is rálelt a fenti pigment termelésért felelős fehérjére, azonban számára sem lett világos, mely komponens képes megfékezi a szín terjedését. A további vizsgálatok ezért a festékanyag termelését leállító inhibitor keresésére irányultak.

Benjamin Blackman, a Kaliforniai Egyetem evolúcióbiológusa végül felfedte a titok nyitját: egy másik fajba tartozó, vadon élő bohócvirágnál kétféle virág fejlődik, egyiken nagy piros folttal, míg másikon csupán aprócska piros pöttyökkel, vagy anélkül. Mint kiderült, Yuan is talált hasonló mutánsokat. Amint a kutatók tudomást szereztek egymás munkájáról, egy tudományos konferencián megvitatták eredményeiket: rátaláltak a színes foltokat gátló fehérjére, ráadásul két különböző módszerrel. Az inhibitor fehérje termelését kikapcsolva a virágokon megjelent a nagy piros folt, működő inhibitor fehérjével a virágon csak pöttyök jelentkeztek.

A kép ezzel kerek lett, és a Turing-féle elmélet is beigazolódott, hála a bohócvirágoknak. A növények ezen kívül megannyi érdekességet tartogatnak, néhány fajuk például különösen tápanyagszegény talajokon él, mások jól tűrik a nehézfém-szennyezést, vagyis bőven van még mit tanulmányozni rajtuk. Ha pedig sikerül feltárni a mögöttes mechanizmusokat, a kutatók idővel ellenállóbbá tehetik kultúrnövényeinket.

(Fotó: Sciencemag, tid.org)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.