Mi rejtőzik a Szahara alatt?

2023 / 09 / 28 / Felkai Ádám
Mi rejtőzik a Szahara alatt?
Attól függően, hogy hol keresgélünk, többféle érdekességet is rejt a végtelen homok.

A Szahara szakadatlan homoktakarója rengeteg izgalmas dolgot rejt: a történelem előtti tavaktól az ősi civilizációkig rengeteg rejtett kincs található ezen a területen.

Ahhoz, hogy megértsük, mit rejt a sivatag, először magának a homoknak az eredetét kell tisztáznunk – írja az IFLScience a kérdés kapcsán. A part menti régiók mentén a hullámok és az árapály könyörtelen hatása fokozatosan finom homokszemcsé őrli a sziklákat. A tengerfenék alatt hosszú idők alatt során üledékes kőzetrétegek, például homokkő képződtek – ha mélyebbre ásunk ebbe a kőzetbe, akkor nemcsak kövületeket, hanem olyan értékes erőforrásokat is feltárhatunk, mint az olaj.

A szárazföld belseje felé haladva alakul ki az a homok, amely a Szaharát is borítja, és ami nem kizárólag a part menti folyamatok eredménye, hanem a sziklák folyók és más természeti erők általi mállásából született.

Rögtön két meglepetés is akad a Szahara kapcsán: először is nem ez a világon a legnagyobb sivatag – hogy mely sivatag áll a dobogó tetején, az az alábbi cikkünkből derül ki:

Valószínűleg sosem találná ki, melyik a legnagyobb sivatag a Földön A szóban forgó sivatag nagyobb, mint a Góbi-sivatag, az Arab-sivatag és a Szahara együttesen.

A második meglepetés, hogy a Szahara sem volt mindig volt kopár pusztaság, és nem is marad örökké az. A legújabb tanulmányok alapján körülbelül 21 ezer éves ciklusokban váltakozik ezen a területen a száraz sivatag és a buja erdő – ami a Föld tengelyirányú ingadozásának tulajdonítható, amely megváltoztatja a monszun évszakokat, és átmenetileg zöld paradicsommá változtathatja akár ezt a sivatagot is.

A Szahara egyik figyelemre méltó titka a núbiai homokkő víztartó rendszer, ami a világ legnagyobb fosszilis víztartó rétege. Ez a csapdába esett talajvíz hatalmas földalatti tározója tartja fenn az életet a régióban, és egyben óriási potenciális jelentőséggel bír a vízhiányos világban.

2010-ben a kutatók úttörő felfedezést tettek – bizonyítékot találtak egy őskori mega-tóra a Szahara homokja alatt. A halkövületek és a radaradatok alapján körülbelül 250 ezer évvel ezelőtt a Nílus elöntötte a Szahara keleti részét, és a víz ekkor több mint 108 ezer négyzetkilométeren terült szét. Ez az ősi mega-tó valószínűleg a paleolit emberek településeit is ellátta, ezzel is megerősítve a Szahara meglepő történelmét, vagyis hogy a múltban sokkal élhetőbb volt itt a táj.

A történelem során a Szahara egyébként is különböző civilizációknak adott otthont – a sivatagban találtak már településeket, sőt letűnt civilizációk után maradt erődítményeket is – ez utóbbiakat Líbiában szúrták ki a műholdfelvételeken.


A Szahara szeme, forrás: wikimedia.commons/Axelspace Corporation

Ugyan nem rejti homok, de számos kérdést vetett fel így is a Szahara szeme (vagy másképp Afrika szeme) – mint az Űrvilág írja ennek kapcsán:

“A mintegy 50 km-es átmérőjű kerek alakzat és vidéke felülről nézve egy szemre emlékeztet. Valamikor azt gondolták, hogy egy meteorbecsapódás nyomán keletkezett kráterről lehet szó. A mai elképzelések szerint ez egy olyan kiemelkedés, amelyben a különféle kőzeteket eltérő módon „munkálta meg” a szél és a víz eróziója. Emiatt alakultak ki a koncentrikus körök.”

Mindezek alatt pedig homokkövet találunk, ha pedig ez alá is leásunk, akkor az alapkőzethez és kiszáradt agyaghoz lyukadhatunk ki.

(Kép: Pixabay/FuN_Lucky)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.