Miért küld India hat kilométeres mélységbe embereket egy csendes-óceáni misszió keretében?

2022 / 08 / 11 / Felkai Ádám
Miért küld India hat kilométeres mélységbe embereket egy csendes-óceáni misszió keretében?
India masszív partvonallal rendelkezik, és lakosságának közel harmada él a víz közelében – nem csoda hát, hogy csatlakoznának azon országokhoz, melyek a mélység titkait próbálják felderíteni – India esetében ez a masszív óceánkutatási projekt, a „Samudrayaan”, amely már el is kezdődött.

Mint azt a The Economic Times írja az Asian News International indiai hírügynökség nyomán, a masszív óceáni misszió, a Samudrayaan célja, hogy megfejtse az óceán mélyének a titkait.

Habár már most is több nemzet kutatja az óceánokat, az indiai küldetésnek akad egy érdekessége – amíg a kutatók eddig jellemzően különböző távirányítású járműveket (ROV) eresztettek a mélybe, India ezen felül ténylegesen is küldene kutatókat 6 kilométeres mélységbe. A kutató tengeralattjáró, a MATSYA 6000 indiai fejlesztés, és az ígéretek szerint a jármű megkönnyíti majd a Földtudományi Minisztérium számára a mélyóceáni kutatások elvégzését. A közlemény szerint a jármű előzetes tervezési munkálatai mostanra lezárultak, és elkezdődött a MATSYA 6000 építése. A jelenlegi elképzelések alapján a hajó vészhelyzet esetén akár 96 órán át is víz alatt maradhat a 12 órás üzemeltetési idején felül.

A sajtóközlemény kitér arra, hogy bár a legtöbb ROV ma már elég jó kamerarendszerekkel lett felszerelve, valamint könnyen lehet ezekkel az eszközökkel manőverezni és mintákat venni, a MATSYA segítségével a mélység direkt tanulmányozására nyílik majd lehetőség. A fejlesztés ezen kívül ahhoz is hozzájárul, hogy a jövőben minél jobb, emberes merülésre alkalmas eszközök készüljenek. Mint a közlemény fogalmaz:

India 2021 októberében csatlakozott a speciálisan a víz alatti kutatásra tervezett technológiával és járművekkel rendelkező országok exkluzív klubjához – ekkor indították el tehát a „Samudrayaan” különleges küldetést. A „samudra” szó egyébként tengert jelent.

A küldetéshez a Nemzeti Óceántechnológiai Intézet (NIOT), a Földtudományi Minisztérium (MOES) alá tartozó független intézet, már kifejlesztett egy távirányítású járművet, amely 6 kilométeres mélységig működőképes. De ezen felül kifejlesztettek még számos más víz alatti eszközt, köztük az autonóm víz alatti járművet (AUV) és a mélytengeri bányászati rendszert (DSM). Ezekkel a technológiákkal az ország olyan nyersanyaglelőhelyek után kutat, mint például gázhidrátok, hidrotermikus szulfidok és kobaltkéreg 1000 és 5500 méter közötti mélységben. Az említett víz alatti járművek olyan feladatokhoz szükségesek, mint a biodiverzitás felmérése, a földtani megfigyelés, kutatási és mentési műveletek, valamint a műszaki támogatás. Ezekhez társul tehát a legénységgel történő merülést is lehetővé tevő MATSYA 6000.

A teljes misszió a tervek szerint 5 éven át tart majd, és 2025-ben vagy 2026-ban végződhet.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/joakant)


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Mit jelent az, hogy 850 centiméternél tetőzhet a Duna?
Mit jelent az, hogy 850 centiméternél tetőzhet a Duna?
Előrejelzések szerint a következő napokban az elmúlt tíz év legnagyobb áradása várható a Dunán, amelynek tetőzését Budapesten 850 centiméternél várják a szakemberek. Mivel a Vigadó téri vízmérce számai a legtöbb embernek önmagában valószínűleg nem sokat mondanak, így a 2013-as példák alapján megnéztük, hogy mit jelenthet ez a vízmagasság Budapestre (és az ország más részeire) nézve.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.