A falevelek igazi mágusok, ha a színváltásukról van szó

2020 / 03 / 19 / Perei Dóra
A falevelek igazi mágusok, ha a színváltásukról van szó
Az évszakváltáshoz hozzátartozik, hogy a lombhullató fák levelei tavasszal zöldbe borulnak, ősszel pedig szép lassan sárgás-barnás árnyalatot öltenek, majd végül lepotyognak a földre. De vajon milyen folyamat áll a változás hátterében?

Miért zöld a falevél?

A növények egyik jellegzetes alkotóeleme a klorofill fotoreceptor, ami magába szívja a napfényt, majd az elraktározott energia segítségével fotoszintetizál. Az energia, víz és szén-dioxid egyvelege ezt követően cukorrá és oxigénné alakul, a növények pedig ezáltal tápanyaghoz jutnak. A látható fény spektrumában, azaz háromszázkilencven-hétszázötven nanométer hullámhosszon több olyan elkülöníthető tartományt találunk, melyeket az emberi szem különböző színként érzékel.

A levelekben lévő klorofil a kék és a vörös hullámhosszt nyeli el, míg a zöld visszaverődik a felületről, ezért látjuk zöldnek a leveleket.

Bár a klorofilon kívül a növények más zöld színt előhívó anyagot is tartalmaznak, a klorofil a legfontosabb. Valamint eltérő arányban, de minden levél tartalmazza a fotoreceptort. Ha pedig bizonyos leveleken fehéres-sárgás foltokat és csíkokat látunk, akkor az adott területre kevesebb klorofil jutott. Ősszel, amikor a lombhullatók abbahagyják a fotoreceptor termelését, a klorofil fokozatosan lebomlik, ezzel együtt a levelek fényelnyelő tulajdonsága is változik, és sárgás, barnás vagy vöröses színűvé változnak.

Bizonyos elméletek szerint a Föld kialakulásakor még nem a zöld szín volt a domináns, mivel a bolygón egykor nagy arányban éltek az archeák, melyekben a mikroorganizmusokban a zöld fényt elnyelő retinol termelte az energiát. Mivel az anyag visszaveri a kék és a vörös hullámhosszokat, az archeák lilának tűnnek.

Idővel azonban helyüket átvették a klorofilos organizmusok, mivel azok fotoreceptora jóval hatékonyabb. A klorofil ráadásul kevesebb fényt nyel el, így a növények kevésbé vannak kitéve a sugárzásveszélynek.

Ettől függetlenül persze léteznek lila árnyalatú növényfajok, melyekben ugyanúgy megtalálható a klorofil, csak éppen leveleik olyan további vegyületeket is tartalmaznak, melyek megváltoztatják a végső színt.

Miért sárgulnak be ősszel a falevelek?

A sokat emlegetett klorofil tehát kulcsszerepet tölt be a fotoszintézisben, hiszen ezen folyamat során a növények a napenergiát kémiai energiává alakítják, ami nélkülözhetetlen fennmaradásukhoz. Mivel a klorofil rendkívül instabil, azaz gyorsan lebomlik a sejtekben, ezért az élőlényeknek hő és napfény segítségével szintetizálniuk kell azt. Tavasszal és nyáron a levelekben lévő vegyületek közül klorofilt találunk legnagyobb arányban, ezért tűnnek zöldnek. Emellett a meleg időben egy auxin nevű hormon is termelődik, amely meggátolja egy parafaszerű sejtekből álló kéreg képződését. Az éjszakák hosszabbodásával azonban az auxin előállítása lassan megszűnik. A levelek szárában ezáltal kialakul egy réteg, ami elzárja a víz- és tápanyag-utánpótlást, illetve a szénhidrátok áramlását a levélből az ágak felé.

A levelek klorofilellátása megszűnik, és a sárga és vörös fényt visszaverő karotinok, a vörös és lilát visszaverő antociánok, illetve a sárgát visszaverő xantofillok válnak dominánssá, és megkezdődik az őszi színváltás.

A levelek egyébként csak ősszel termelnek antociánokat: kutatások szerint az anyag feladata egyfajta napvédő réteg képzése az őszre elgyengülő levelek számára. Ez elősegíti, hogy a levelek tovább fent maradjanak az ágakon, így a növény a lehető legtöbb tápanyagot vonhatja ki belőlük. Az őszi színeket emellett az időjárási tényezők, illetve a talaj nedvessége is befolyásolja. A hűvös levegő és a sok napfény kedvez az antociánok előállításának; a folyamat végén a szárban lévő elzáró réteg annyira kiszárad, hogy a levél lehullik a fáról, bár előfordul, hogy egy-egy levél az ágakon marad. Ha pedig kíváncsiak vagyunk, vajon mennyi levélnek ad otthont egy fa, az adatok beírása után egy online kalkulátor kiszámolja nekünk.

 

 


Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Először sikerült kvantumörvényeket generálni szuperszilárd anyagban.
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.