Miért van ilyen menő hangja, ha jeget dobunk le szupermély lyukakba?

2020 / 02 / 26 / Justin Viktor
Miért van ilyen menő hangja, ha jeget dobunk le szupermély lyukakba?
Képzeljük el, hogy, tudósok vagyunk az Antarktiszon. Megszenvedtük a fagyos hőmérsékletet, jégmagokat fúrtunk, hogy jobban megérthessük ősi bolygónkat, és...hát persze, hogy lehajigálunk néhány jégdarabot, abba a feneketlen lyukba, hogy halljuk ahogy ciccen és zizzen és pjuuuu és peoooong.

Ha a bolygó egyik legkietlenebb helyén munkálkodunk az emberiség üdvéért, az a legkevesebb, hogy az ilyen faja kedvtelések is megengedettek legyenek. Az igazán cool hangok felfedezését és megosztását John Andrew Higgins izotóp geochemikus Twitterének köszönhetjük, így mi is megtapasztalhatjuk ezt a furcsa de annál Marvelebb vagy DC-bb, vagy Star Wars-abb (a nem kívánt törlendő) örömöt.

A kutatók egy 137 méteres fúrólyukba hajigálták le a jégtömböket, és felvették a hanghatásokat, hogy néhány percre végre mindannyian újra gyerekek lehessünk.

John Andrew Higgins on Twitter

What does a 9 inch ice core sound like when dropped down a 450 foot hole? Like this! Credit to @peter_neff for the idea and @Scripps_Polar, @sciencejenna, @GeosciencesPU, @US_IceDrilling, and @paleosurface for the execution! https://t.co/pW7LxKdbUB

De ha már tudomány - mitől hangzik ilyen furcsán?

Az egészet állítólag Peter Neff glaciológus kezdte, aki 2018-ban felvette egy jégdarab zuhanását, amit 90 méteres furatba küldött le izomból, és ez a videó - sosem találjátok ki - vírusként kezdett terjedni, hamar elérve a 10 millió megtekintést csupán Twitteren. 

Neff szerint itt két tényező játszik itt szerepet - a Doppler-effektus és a hanghullámok mozgása a furatban. "Az első, amit a jég esésekor hallunk, a hangmagasság megváltozása" - magyarázza Neff a kísérő videóban.

Peter Neff on Twitter

@blueicehiggins @Scripps_Polar @sciencejenna @GeosciencesPU @US_IceDrilling @paleosurface Here's the story on this crazy sound (V1), plus the basic science @blueicehiggins, myself, & others do studying past climate with #Antarctic ice cores. ???❄ https://t.co/QAtjcxXXGh

"Ez a Doppler-hatás."

Valószínűleg sokan tapasztaltuk már a Doppler-hatást - ez az oka annak, hogy egy autó hangját másképp érzékeljük, amikor közeledik hozzánk, és másképp amikor már távolodik tőlünk. A mozgó forrásból származó hanghullámok frekvenciája (és ezért a hangmagassága is) változik. (Fontos megjegyezni, hogy valójában nem változik meg a forrás által kibocsátott hang frekvenciája, csak az észlelő érzékeli így.) 

Visszatérve a jégfuratokhoz, a Doppler-effektus mellett az aláhulló jégből származó hanghullámoknak is meg kell küzdeniük a lyukból való kijutásért. 

"Akkor, amikor a jég eléri a fúrólyuk alját, a hang nem az egyszerű, egyenes utat választja felfelé, hanem a hanghullámok elkezdenek ide oda pattogni a furat falán” - magyarázza Neff. 

"Ezért jön a piuuu meg a paoooong, azzal a különös szívverés-szerű hanggal a végén"

Peter Neff on Twitter

??Sound ON?? When #science is done, it's fun to drop ice down a 90 m deep borehole in an #Antarctic ?? #glacier ❄. So satisfying when it hits the bottom. Happy hump day. https://t.co/dQtLPWQi7T

Ha azt hittétek, hogy a tudósok unalmasak, akkor most már láthatjátok, hogy a tudósok szuper kreatívak és ugyanúgy szeretik a szórakozást, mint bárki más - és néha úgyanúgy lemennek gyerekbe, ahogy minden tisztességes ember.

(Forrás: ScienceAlert Képek: Twitter, Pikrepo)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.