Milliók nem jutnak álláshoz, mert az algoritmusok tévedésből kiszűrik a jelentkezésüket

2021 / 09 / 08 / Pőcze Balázs
Milliók nem jutnak álláshoz, mert az algoritmusok tévedésből kiszűrik a jelentkezésüket
Amerika legnagyobb vállalatainak a kilencvenkilenc százaléka használ olyan szoftvereket, amelyek előszűrik az álláskeresőktől érkező életrajzokat. Egy kutatás szerint a rendszerek jelentkezők millióit szűrik ki tévedésből.

A The Verge számolt be a Harvard Business School nemrég megjelent kutatásáról, amely szerint az amerikai álláspiac strukturális problémáinak egyike, hogy a jelentkezések javát számítógépes rendszerek szűrik elő. Ezeknek egy része ugyanis rosszul értelmezi, hogy a csatolt életrajz alapján a pályázó megfelelne-e az állás követelményeinek. Az amerikai munkáltatók háromnegyede, a legnagyobb vállalatok gyakorlatilag mindegyike használ ilyen szoftvereket, hiszen ma már a legtöbb helyre digitálisan kell jelentkezni - miközben megduplázódott az egy-egy állásra pályázók száma. Az átlagosan kétszázötven beérkező életrajzot valakinek muszáj végignéznie, így jó ötletnek tűnt, hogy a munka egy részét számítógépekre bízzák.

Nem olvas a sorok között

A tanulmány szerint jellemző például, hogy rendszerek automatikusan kizárják azokat, akiknek fél év hiány látszik a munkahelyei között, pedig lehetséges, hogy egy terhesség, egy idős rokon ápolása vagy akár a hosszadalmas álláskeresés megmagyaráznák azt. Ennél hajmeresztőbb, hogy voltak szoftverek, amelyek a "számítógépes programozást" keresték azoknak az életrajzában, akiknek az a feladata, hogy páciensek adatait rögzítsék egy kórházban; vagy ha nem volt "padlósúrolási tapasztalat" a szövegben, akkor a kiskereskedelmi állásért már nem jutottak tovább a pályázók.

Az Európai Unió szabályai elméletileg védenek a hasonló esetektől: ha például egy banknál automatizált rendszerek bírálják el a hitelkérelmeket, a vállalat köteles felülvizsgálni a meghozott döntéseket, valamint biztosítania kell az ügyfelek számára, hogy panaszt tegyenek, illetve személyes elbírálást kérjenek. Ez az irányelv feltehetőleg álláskereséskor is érvényesíthető, hiszen az "jelentősen befolyásolja" a polgárok életét - csak az a kérdés, hogy a pályázó számára vajon kiderül-e, hogy nem egy felkészült, alapos HR-es, hanem egy rosszul beállított szoftver döntött arról, hogy elutasítsák.

(Fotó:Unsplash)

További cikkek a témában:

Így találhatod meg a megfelelő embert bármilyen feladatra, pillanatok alatt Többé nem kell a szóbeszédre hagyatkoznod, ha szükséged van egy jó vízvezeték-szerelőre vagy takarítóra.
Mesterséges intelligencia fogja eldönteni, ki kap munkát és ki nem A 21. század nagy kihívása lesz, hogy eldöntsük, mihez is kezdjünk a lassan mindenhol megjelenő robotokkal és mesterséges intelligenciával. Az egykor az emberiséget segítő találmányok lassan kiszorítanak minket a munkahelyekről, sőt, most már azt is ők, döntik el, hogy egyáltalán dolgozhatunk-e.
Európai összefogás indult a biztonságos ember-gép kapcsolatért Az induló kutatási együttműködés fontos irányát jelenti a mesterséges intelligencia megbízhatósága, a gépek által hozott döntések magyarázhatósága, a felhasználói bizalom felkeltése, a mesterséges intelligencia jogi és etikai alapjainak tisztázása.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.