Minden eddiginél nagyobb szén-dioxid-semlegesítő üzem épül Izlandon

2022 / 06 / 30 / Bobák Áron
Minden eddiginél nagyobb szén-dioxid-semlegesítő üzem épül Izlandon
A Mammoth évente 36 ezer tonna szén-dioxidot lesz képes kivonni a levegőből.

Tavaly szeptemberben adtunk hírt róla, hogy Izlandon beindították a világ legnagyobb szén-dioxid-semlegesítő üzemét, amely a klímaváltozásért felelős gázt közvetlenül a levegőből kivonva, úgynevezett direct air capture technológiával évente mintegy négyezer tonna CO²-t tud kivonni a légkörből. Az Orcát építő Climeworks most egy ennél is sokkal ambiciózusabb projektet jelentett be, ugyanis egy kedden közzétett sajtóközlemény alapján a szigetországban megkezdték a Mammoth építését, amelynek a kapacitása mintegy tízszerese lesz az Orcáénak - írja az Interesting Engineering.

A svájci vállalat becslései szerint az új üzem 18-24 hónap alatt épülhet fel és évente 36 ezer tonna szén-dioxid megkötésére lesz alkalmas. Az Orcához hasonlóan az üzem a CO²-t nagy teljesítményű ventilátorok segítségével gyűjti össze, majd különböző kémiai szűrők segítségével ejti csapdába. A begyűjtött szén-dioxidot ezután 80-100 Celsius-fokos hőmérsékletre hevítik, majd vízzel keverve a földbe pumpálják, ahol a bazalttal reakcióba lépve néhány év alatt karbonátásványokká alakul. Az Orcához hasonlóan a Mammoth is 100%-osan megújuló, geotermikus energiából fogja nyerni a működéséhez szükséges áramot, amit a Hellisheiði erőmű biztosít.

Egymilliomod része a globális kibocsátásnak

Bár a direct air capture technológia szempontjából a Mammoth kétségkívül jelentős mérföldkő lesz, a globális kibocsátásra csupán elhanyagolható hatása lesz. A Nemzetközi Energia Ügynökség adatai szerint 2021-ben minden eddiginél több szén-dioxid került a levegőbe, az éves kibocsátás pedig elérte a 36,3 milliárd tonnát, ami szinte pontosan az egymilliószorosa a Mammoth tervezett kapacitásának. Az izlandi üzem ugyanakkor csak egy kis szeletét képezi a Climeworks ambiciózus terveinek, akik a 2030-as évekre szeretnék elérni a több megtonnás kapacitást, míg 2050-re azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy az üzemeik összességében elérjék a gigatonnás kapacitást. Ez azt jelentené, hogy a Climeworks létesítményei önmagukban is legalább egymilliárd tonna szén-dioxidot lennének képesek kivonni a légkörből évente, ami már a globális kibocsátás szempontjából is meghatározó mennyiség lenne.

(Fotó: Climeworks)

Még van rá esély, hogy elkerüljük a klímakatasztrófát - összegzik az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület hatodik jelentésében Az IPCC öt-hét évente kiadott, sokezer tudományos publikációra alapozott jelentésének tegnap megjelent részében azt a nehezen elérhető, de nem lehetetlen forgatókönyvet is számításba vették, ami szerint másfél Celsius-fok alatt tartható a globális felmelegedés mértéke az évszázad végére.


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.