Minden előjel nélkül felrobbant a SpaceX hatalmas hordozórakétájának hajtóműve

2022 / 07 / 12 / Palotai Nándor
Minden előjel nélkül felrobbant a SpaceX hatalmas hordozórakétájának hajtóműve
A SpaceX a Starship-et a világűrbe juttató Super Heavy rakétát tesztelte, amikor annak hajtóműve váratlanul felrobbant.

Semmilyen előjel nem előzte meg a SpaceX eddigi legnagyobb hordozórakétájának, a Super Heavy Booster 7 hajtóművének a SpaceX texasi, Boca Chica-i bázisán hétfőn, helyi idő szerint délután 5:20-kor bekövetkezett felrobbanását. A Reuters értesülései szerint a baleset egy napok óta tartó hajtóműteszt során következett be, a detonáció nagy ereje ellenére személyi sérülésről eddig nem érkezett hír.

A NASA élőben streamelte a tesztet, így a balesetről is az elsők között közöltek felvételt, melyet maga Elon Musk is kommentált, aki szerint a Super Heavy 7 balesete a továbbiakra nézve

"valóban nem túl jó."

A Super Heavy prototípusát június végén tolták ki a SpaceX texasi, Starbase névre keresztelt bázisának kilövőállására, és júliusban szerették volna végrehajtani az első orbitális tesztrepüléseket, azonban a hétfőn történt robbanás ezt több mint valószínű, hogy meghatározatlan időre kitolja.

A tervek szerint a hordozórakéta a SpaceX eddigi legnagyobb, Starship űrhajóját kellene, hogy majd Föld körüli pályára juttassa. A már önmagában is 70 méter magas Super Heavy már korábban is 29 Raptor-hajtóművel volt felszerelve, azonban ezt mostanra már 33-ra növelték, ezen felül a Starshipen is megemelték hatról kilencre a hajtóművek számát. Az egymásra helyezett fokozatokkal együtt a rakéta eléri majd a 120 méteres magasságot is.

Elon Musknak határozott elképzelései vannak a Starship jövőjét illetően, ugyanis a víziója szerint ez lesz az az űrhajó, amivel nem csak Föld körüli pályára viszi majd az embereket, de a segítségével visszatér majd az emberiség a Holdra, sőt eljuthat a Marsra is.

(Fotó: NASA)

A SpaceX megmutatta, hogyan fogunk eljutni a Marsra Bár egy-két hónapot még biztosan várni kell rá, amíg a Starship először Föld körüli pályára áll, de Elon Musk cége már kicsit előreszaladt, és egy kiváló minőségű videóban azt is bemutatták, hogy mi lesz utána.


Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
A gyors intergalaktikus utazás a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) adatai alapján készült.
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A SpaceX űrhajójának hatodik tesztje nem a várakozások szerint alakult, a Mechazillát ez alkalommal nem tudták használni a visszatérő űreszköz landolása során.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.