A SpaceX 2020 elején kezdte el tesztelni a Starship (avagy Csillaghajó) prototípusát, amit azzal a céllal építenek, hogy elvigye az emberiséget a Marsra. Az űrhajóval eddig csak kisebb "ugrásokat" hajtottak végre, aminek során legfeljebb tíz kilométeres magasságig emelkedett, ami nem is csoda, hiszen a prototípust csak 3 darab Raptor-hajtóművel szerelték fel.
A most elkészült első fokozatú gyorsítórakéta ezzel szemben 29 ilyen hajtóművel van felszerelve, ami lehetővé teszi, hogy a későbbi teszteken már Föld körüli pályára állítsák a Starshipet. Erre a SpaceX tervei szerint már a következő hónapokban sor kerülhet, attól függően, hogy mikor kapják meg rá az engedélyt a Szövetségi Légügyi Hatóságtól.
Super Heavy Booster moving to orbital launch mount pic.twitter.com/axaDnXNm84
— Elon Musk (@elonmusk) August 3, 2021
A Super Heavy Booster méretei valóban elképesztőek, a Boca Chica-i bázison felépített rakéta ugyanis 70 méter magas, a tetejére szerelt Csillaghajóval együtt pedig a magassága el fogja érni a 120 métert. Ezzel ez lesz minden idők legmagasabb űrrakétája: az Apollo-programban használt Saturn V-nél tíz, a NASA által épített SLS-nél pedig kilenc méterrel lesz magasabb.
A SpaceX az első tesztet az SN-20 nevű Starship-prototípussal és a Booster 4 névre keresztelt hordozórakétával fogja elvégezni, amiket a Space.com információi szerint még meg sem próbálnak visszahozni a Földre, a Super Heavy a Mexikói-öbölbe, az SN-20 pedig a Csendes-óceánba fog zuhanni, miután elérte a Föld körüli pályát. A cég a későbbiekben már azzal számol, hogy a Falcon-9-hez hasonlóan a Starship is többször felhasználható lesz, hogy ezt hogyan fogják megvalósítani, arról Elon Musk leírása alapján korábban egy nem hivatalos animáció is készült. A végleges Super Heavy egyébként három hajtóművel többel fog rendelkezni, mint a most felépített változat, valamint a prototípusokhoz képest a Starship hajtóműveinek a száma is megduplázódik, vagyis a Marsra (és Holdra) tartó űrhajókat már hat darab Raptor-hajtómű fogja hajtani.
(Fotó: Elon Musk/Twitter)