Elkészült a Starship 70 méter magas hordozórakétája

2021 / 08 / 04 / Bobák Áron
Elkészült a Starship 70 méter magas hordozórakétája
Elon Musk több fotót és videót is megosztott a Super Heavy Boosterről, ami a Starshippel együtt a valaha készült legmagasabb és legerősebb rakéta lesz.

A SpaceX 2020 elején kezdte el tesztelni a Starship (avagy Csillaghajó) prototípusát, amit azzal a céllal építenek, hogy elvigye az emberiséget a Marsra. Az űrhajóval eddig csak kisebb "ugrásokat" hajtottak végre, aminek során legfeljebb tíz kilométeres magasságig emelkedett, ami nem is csoda, hiszen a prototípust csak 3 darab Raptor-hajtóművel szerelték fel.

A most elkészült első fokozatú gyorsítórakéta ezzel szemben 29 ilyen hajtóművel van felszerelve, ami lehetővé teszi, hogy a későbbi teszteken már Föld körüli pályára állítsák a Starshipet. Erre a SpaceX tervei szerint már a következő hónapokban sor kerülhet, attól függően, hogy mikor kapják meg rá az engedélyt a Szövetségi Légügyi Hatóságtól.

A Super Heavy Booster méretei valóban elképesztőek, a Boca Chica-i bázison felépített rakéta ugyanis 70 méter magas, a tetejére szerelt Csillaghajóval együtt pedig a magassága el fogja érni a 120 métert. Ezzel ez lesz minden idők legmagasabb űrrakétája: az Apollo-programban használt Saturn V-nél tíz, a NASA által épített SLS-nél pedig kilenc méterrel lesz magasabb.

A SpaceX az első tesztet az SN-20 nevű Starship-prototípussal és a Booster 4 névre keresztelt hordozórakétával fogja elvégezni, amiket a Space.com információi szerint még meg sem próbálnak visszahozni a Földre, a Super Heavy a Mexikói-öbölbe, az SN-20 pedig a Csendes-óceánba fog zuhanni, miután elérte a Föld körüli pályát. A cég a későbbiekben már azzal számol, hogy a Falcon-9-hez hasonlóan a Starship is többször felhasználható lesz, hogy ezt hogyan fogják megvalósítani, arról Elon Musk leírása alapján korábban egy nem hivatalos animáció is készült. A végleges Super Heavy egyébként három hajtóművel többel fog rendelkezni, mint a most felépített változat, valamint a prototípusokhoz képest a Starship hajtóműveinek a száma is megduplázódik, vagyis a Marsra (és Holdra) tartó űrhajókat már hat darab Raptor-hajtómű fogja hajtani.

(Fotó: Elon Musk/Twitter)

További cikkek a témában:

Olyan élethű animáció készült a Csillaghajóról, hogy azt még Elon Musk is megsüvegelte Valóban profi munka.

Elon Musk: Aki a Marsra megy, jó eséllyel meghal A SpaceX vezére a Humans to Mars online-konferencián beszélt arról, hogyan tervezi a Mars meghódítását, és hogy áll a SpaceX a felkészüléssel.

Háromnaponta építene új rakétát Elon Musk A feltaláló a napokban azt is elárulta, hogy attól fél, nem éri meg, mire az emberek eljutnak a Marsra.


A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
A kutatók szerint a féreglyukak folyamatosan megváltoztatják a valóságunkat titokban
Mikroszkopikus méretű féreglyukak lehetnek a megoldásai a kozmológia jelenleg legfontosabb rejtélyeinek – ezek az apró téridőbeli struktúrák ugyanis segíthetnek megmagyarázni, hogy miért kezdett el gyorsulni az univerzum tágulása.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.