Nagyon valószínű, hogy létezik földönkívüli élet – igen, ebben a galaxisban is

2025 / 02 / 06 / Felkai Ádám
Nagyon valószínű, hogy létezik földönkívüli élet – igen, ebben a galaxisban is
A statisztika az intelligens földönkívüli élet létezése mellett szól. A csillagász Frank Drake által 1961-ben megalkotott Drake-egyenlet segítségével becsülhető meg, hány fejlett civilizáció lehet a Tejútrendszerben. A képlet olyan tényezőket vesz figyelembe, mint a bolygók kialakulásának sebessége és az élet megjelenésének valószínűsége a lakható világokon. Egyes optimista számítások szerint a Tejútrendszerben akár 12 500 intelligens civilizáció is létezhet.

Habár a Drake-egyenletet azóta több kritika érte, és többen is „feljavították”, a csillagok és bolygók hatalmas száma alapján továbbra is valószínűtlen, hogy az emberiség az egyetlen technológiai civilizáció az univerzumban. A legnagyobb kérdés így nem is az, hogy létezik-e idegen élet, hanem az, hogy mikor és hogyan fedezzük fel azt – erről közölt a Live Science egy hosszabb cikket, amelyet lentebb összefoglalunk.

Az űrutazás technológiai fejlődése az elmúlt években drámai mértékben felgyorsult. A privát űrvállalatok az újrafelhasználható rakéták és fejlett űrhajók kifejlesztésével egy új korszakot nyitottak meg a kozmosz felfedezésében. A NASA OSIRIS-REx küldetése például sikeresen vett mintát a tőlünk 333 millió kilométerre lévő Bennu aszteroidáról, ami bizonyítéka annak, hogy egyre inkább képesek vagyunk távoli égitesteket közvetlenül is megvizsgálni. Több ország sikerrel küldött robotizált kutatóeszközöket a Marsra és a Holdra, és a jövőben emberi küldetéseket is terveznek ezekre az égitestekre.

Az űrkutatás egyik legnagyobb hajtóereje továbbra is az élet kutatása az univerzumban. A kérdés azonban egyelőre megválaszolatlan: létezett-e vagy létezik-e élet a Földön kívül, és ha igen, hol található?

A válasz megtalálása több okból sem lesz egyszerű. Először is, az élet meghatározása bonyolultabb, mint elsőre tűnik. A hagyományos definíciók a növekedést, a szaporodást és az ingerekre adott válaszokat tekintik az élet jellemzőinek, de ezek a kritériumok nem mindig egyértelműek. Egy átfogóbb megközelítés szerint az élet egy önfenntartó kémiai rendszer, amely képes információfeldolgozásra, miközben fenntartja a rendet és a szervezettséget.

Másrészt a földi élet alapvetően szénalapú: a DNS, az RNS és a fehérjék alkotják minden élő szervezet alapját. A DNS egyfajta genetikai tervrajzként működik, amely a túléléshez és a szaporodáshoz szükséges információkat hordozza. Ugyanakkor nem biztos, hogy a földönkívüli élet ugyanezeket a biokémiai alapelveket követi. A tudósok nem zárják ki, hogy az élet alternatív biokémiára is épülhet. A szilícium például kémiai szempontból eléggé hasonlít a szénre, ezért egyes elméletek szerint lehetséges, hogy bizonyos idegen életformák szilíciumalapúak lehetnek. Bár a Földön nem találtak tisztán ilyen organizmusokat, a szilícium bizonyos élőlényekben, például a kovamoszatokban, szerkezetépítő szerepet tölt be.

Ha létezne szilíciumalapú élet, az jelentősen eltérne a földitől.

Számos elmélet létezik arra vonatkozóan is, hogyan alakult ki az élet a Földön. Az egyik szerint az élet alapvető építőkövei meteoritokkal érkezhettek, hiszen ezekben szerves molekulákat, például aminosavakat találtak. Egy másik hipotézis szerint az életet alkotó molekulák a Föld korai geokémiai környezetében spontán módon is kialakulhattak, például hidrotermális kürtők vagy sekély vízmedencék környezetében.

A meteoritok vizsgálata több érdekességet is feltárt: bizonyos szerves molekulák arányai eltérést mutatnak a jobb- és balkezes szerkezetek között, méghozzá a balkezes verziók javára akár 60%-os arányban. Ez összhangban áll a Föld élőlényeiben megfigyelhető molekuláris aszimmetriával, ami alátámaszthatja azt a feltételezést, hogy az életnek földönkívüli eredete is lehet.

(Tegyük hozzá, hogy éppen a Bennu-minták tanulmányozása világított rá arra, hogy ez az arány akár 50-50%-hoz közeli is lehet az idegen égitesteken – a szerk.)

A Bennu-mintákon az élet olyan építőkockáit azonosították, amelyek ismeretlenek a földi biológia számára Az élethez nélkülözhetetlen fehérjék aminosavakból épülnek fel – a Bennun talált mintákban most olyan aminosavakat fedeztek fel, amilyet a biológia eddig nem is ismert. Azonban a minták további kérdéseket is felvetnek úgy a biológiával, mint a korai Naprendszerrel kapcsolatban is.

(Kép: NASA/JPL-Caltech)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.