A CADRE (Cooperative Autonomous Distributed Robotic Exploration, Együttműködő Autonóm Megosztott Robotikus Felfedezés) misszió keretében a NASA három, kis méretű holdjárót küld a Holdra, a Reiner Gamma területére, hogy az űreszközökkel tesztelje az autonóm működésre és együttműködésre való alkalmasságukat. Az űreszközök nem kapnak majd részletes utasításokat a földi irányítóközponttól arra vonatkozólag, hogy hogyan is kell kivitelezniük egy-egy feladatot, hanem a begyűjtött adatokra és az egymással való kommunikációra alapoznak majd a lépések megtervezésekor.
"Az egyetlen utasítás például az lesz, hogy 'menj és fedezd fel ezt a régiót', minden mást a holdjárók találnak ki: mikor indulnak el, milyen útvonalon haladnak, hogyan kerülik ki a veszélyeket"
- mondta el a CADRE projekt kutatásvezetője, Jean-Pierre de la Croix korábban a programmal kapcsolatban.
A robotok 14 földi nap alatt megfigyeléseket végeznek a környéken, 3D-s térképet készítve nem csak a felszínről, hanem a felszín alatti rétegekről is multisztatikus radar segítségével. Amennyiben a holdjárók sikeresen tudnak egymással kommunikálni és a feladatokat megoldani, az jó hír lehet a későbbi űrmissziók szempontjából is, mivel a konstans emberi felügyeletet nem igénylő, önállóan dolgozó robotok flottái nagyban segíthetik a küldetések tudományos adatgyűjtését, vagy azokat a missziókat, amelynek során kevéssé ismert, veszélyes helyeket kell feltérképezni.
A holdjárók a földi teszteken és előkészítésen már túlestek, és januárban el is utaztak a NASA Jet Propulsion Laboratory kaliforniai központjából Houstonba, ahol az Intuitive Machines Nova-C leszállóegységének fedélzetére kerülnek majd. Az Intuitive Machines IM-3 holdmissziója 2025 végén, vagy jövő év elején indul, és a leszállóegység a holdjárókkal együtt az égitest egyik különleges képződményének, egy úgynevezett holdörvénynek, a Reiner Gammának a területén landol majd.
(Fotó: NASA/JPL-Caltech)