Negyven kórházban tesztelik az MI-alapon működő, virtuális nővéreket

2024 / 03 / 21 / Pőcze Balázs
Negyven kórházban tesztelik az MI-alapon működő, virtuális nővéreket
Az Nvidia nevű chipgyártó fejlesztői konferenciáján az egyik legkülönösebb bejelentés arról szólt, hogy már valódi nővérek ezrei, orvosok százai vettek részt a hús-vér betegápolóknál lényegesen olcsóbbként kommunikált "munkaerő" próbaüzemében.

Nemrég számoltunk be arról a Rakétán, hogy az immár több mint kétbillió dollárt érő Nvidia bemutatta a mesterséges intelligencia területén gyakorlatilag egyeduralkodó H100-as chipjének az utódját, a Blackwell B200-at. A huszonötszörös energia- és költségmegtakarítást ígérő eszköz volt a fejlesztői találkozójuk legfontosabb újdonsága, de az apróbb bejelentések közül egy kiemelkedett:

a Hippocratic nevű céggel együtt olyan, virtuális nővérek fejlesztésébe fogtak, amelyek szerintük "az egyedüli skálázható megoldást" jelentik az egészségügyben kialakult szakemberhiányra.

Amint a Gizmodo cikke emlékeztet rá, 2023-ban harminckétezer betegápoló sztrájkolt az Egyesült Államokban, ami az összes nagy munkabeszüntetés egynegyedét jelentette. A Hippocratic weboldalán kifejezetten arról beszélnek, hogy míg egy hús-vér nővér költsége kilencven dollár, addig a digitális megfelelőjéé ennek a tizede. Természetesen a "megfelelő" ebben az esetben hatalmas túlzás. A cég által bemutatott videóban mindössze annyi történik, hogy egy pácienst játszó színésznő egy vakbélműtét után az iPad Próján megjelenő karakterrel konzultál.

A virtuális nővér megkérdezi a beteget, hogy hogy érzi magát, illetve be tudta-e szerezni a felírt gyógyszert; a nő erre visszakérdez, hogy ugye szedheti az említett szert a penicillin-érzékenysége ellenére is. A beteg oldaláról teljesen hétköznapi, természetes párbeszéd jól demonstrálja azt, hogy az MI-rendszerek milyen jól megértik, illetve milyen természetesen megválaszolják a kérdéseinket - de ez feltehetőleg egy betegápoló munkájának a tizedét teszi ki valójában. A Hippocratic állítása szerint azonban a negyven kórházban, nővérek ezreivel és orvosok százaival tesztelt rendszerrel elégedettebbek a páciensek, mint a valódi emberekkel. Azt nem teszik hozzá, hogy egy beteg nem biztos, hogy a legfontosabb szempontok szerint ítéli meg egy egészségügyi szakember munkáját.

Sokakban felmerülhet, hogy az MI-botokra jellemző hallucinációkkal, azaz a magabiztosan tálalt, ám kitalált információkkal mi a helyzet. Az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang egy, nem ezzel a fejlesztéssel kapcsolatos sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a válaszokban lévő adatok visszaellenőrzése szerinte megoldja ezt, őt láthatóan nem aggasztja ez a probléma. Még akkor sem, amikor kritikus információkról és helyzetekről van szó - márpedig egy kórházi párbeszéd mindenképp ide sorolható.

Projekt GR00T: az Nvidia emberszabású robot alapmodellje új szintet hoz a robotikába Az Nvidia csukafejest ugrott az emberszabású robotikába – ennek legvégső megtestesülése pedig az egész terület átalakítására is képes alapmodell, a Project GR00T, amelyre a humán robotok fejlesztése építhető.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.