Még annál is nehezebb lefogyni, mint eddig gondoltuk, derül ki a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség segítségével végzett kutatásból

2022 / 01 / 10 / Bobák Zsófia
Még annál is nehezebb lefogyni, mint eddig gondoltuk, derül ki a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség segítségével végzett kutatásból
A testedzés kevésbé hatékony a kalóriaégetés szempontjából, mert a szervezet kompenzálja a kiesett kalóriákat, derült ki a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség adataiból.

Az úgynevezett Kétszeresen Címkézett Víz Adatbázis (Doubly Labelled Water Database) a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 2018-ban létrehozott, több mint 7600 ember adatait tartalmazó gyűjtemény, amely a vizsgált alanyok anyagcseréjéről és teljes energiafelhasználásáról szóló információkat tartalmazza. A bázist azzal a céllal építették, hogy a költséges kivitelezés miatt ritka és kis számú résztvevő bevonásával készült DLW kísérletek eredményeit egy helyen tárolják és így könnyebben hozzáférhetővé tegyék a kutatók számára, akik az emberi test egyik legfontosabb, de nehezen tanulmányozható aspektusáról, az anyagcsere működéséről igyekeznek többet megtudni.

A duplán címkézett víz a két stabil izotóppal, a deutériummal és az oxigén-18-cal dúsított vizet jelenti, ennek a két hozzávalónak köszönhetően az ilyen vizet fogyasztó vizsgálati alanyok vizeletmintáiban kimutatható az izotópok mennyiségének szintje és ez alapján nyomon követhetőek az anyagcserefolyamatok, pontosabban a kalóriafelhasználás mértéke. A módszer, amit az 1950-es években dolgozott ki Nathan Lifson kutatótársaival, a szervezetben termelődő szén-dioxid szintjét méri, ami az oxigén-18 csökkenésével egyenes arányú, ezt a deutérium szintjével összehasonlítva lehet következtetni a keletkezett CO2 mennyiségére. A szén-dioxid az anyagcserefolyamatok alatt keletkezik a testben, miközben a szervezet a szénmolekulákat tartalmazó elemeket felbontja és hasznosítja. A duplán címkézett vízzel folytatott kísérletek nagy előnye, hogy az átlagban hét-tizennégy napig tartó megfigyelés alatt a résztvevők ugyanúgy folytathatják a hétköznapi tevékenységeiket, mint máskor, csak az időnkénti mintavételre van szükség a mérések elvégzéséhez.

A DLW kísérletek segítségével a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség táplálkozási szakértője, Alexia Alford, a Sencseni Fejlett Műszaki Intézet professzora, John Speakman és munkatársaik a kalóriaégetés hatékonyságát vizsgálták, hogy közelebbi betekintést szerezzenek az aktív tevékenységek, például az edzés szervezetre és energiaegyensúlyra gyakorolt hatásáról.

"Meghatározni az energia kompenzáció és a kövérség közti kapcsolat okozati viszonyát kulcsfontosságú az elhízással kapcsolatos közegészségügyi stratégiák javítása szempontjából."

- fogalmazták meg a kutatás célját a szakemberek.

Megfigyeléseik szerint a testmozgás eredményessége, vagyis az általa elért kalóriaégetés és fogyás mértéke nem csak az aktivitás intenzitásától vagy hosszától függ, fontos tényező az is, hogy a szervezet hogyan kompenzál a felhasznált energiáért más területeken. A felfedezés szerint a test az olyan, energiát igénylő, de nem a sport kategóriájába tartozó alapfolyamatokól, mint amilyen az egyik helyről a másikra való haladás, a test egyenesen tartása, vagy a különböző féle "piszmogás", amit állandó jelleggel végzünk, kalóriát von meg, pontosabban kevesebb energiát szán ezekre a tevékenységekre, amikor sportolunk. Ezzel tartja egyensúlyban az energiaháztartást, ami egyébként előnyös képesség lenne, csakhogy a testmozgás zsírégető/fogyást elősegítő hatékonyságát jelentősen csökkenti. Ha az edzés eredményességét az elégetett kalóriák számában határozzuk meg, akkor rossz hír lehet, hogy a szervezet egy átlagos testtömeg-indexszel rendelkező ember esetében 28%-ban kompenzál a kiesett kalóriákért, ami azt jelenti, hogy a nap során a sportolás közben mért, elégetett kalóriáknak 72%-át használja el összességében.

A mindennapos tevékenységek során történő energiafelhasználást persze nem monitorozzuk állandóan, ezért ezt a kiegyensúlyozási folyamatot nem érzékeljük, de a szervezet a háttérben figyel az energiaháztartás állapotára. Noha a fiatalabbak és idősebbek szervezetének működése között ebben a tekintetben nem találtak eltérést a kutatók, de azt megfigyelték, hogy a több zsírtartalékkal rendelkezők számára még erősebb a kárpótlási eljárás, náluk akár 50%-os is lehet a kalóriaégetési kompenzáció. Ezek a folyamatok egyénenként eltérőek, de az 1754 kísérleti alany adataiból származó elemzések átfogó képet adnak az emberi test általános működéséről.

"Ha növeled az aktivitásodat, a tested kompenzálni fog érte más területeken, és visszafogja a kalóriaégetést a légzés, az emésztés, a piszmogás és a test általános fenntartási és működtetési folyamatai során."

- mondta Alford a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség beszámolójában.

A kutatók azt javasolják, hogy ha be akarjuk tartani az újévi fogadalmainkat és valóban hatásosan szeretnénk sportolni és fogyni, akkor ne csak az elégetett kalóriák számát vegyük figyelembe a teljesítményünk megítélése során, hanem kalkuláljuk bele a test kompenzációját és egyéb faktorokat is.

"Számos egészségügyi előnye van annak, ha aktívabbak vagyunk és edzünk, de nem segít a fogyásban, ha csak a testmozgásra támaszkodunk."

Az még a kutatók számára sem egészen egyértelmű, hogy a több zsírtartalékkal rendelkezők szervezete pontosan miért is próbálja még aktívabban kárpótolni a kiesett kalóriákat, de további vizsgálatok fényt deríthetnek a rejtélyre. "A zsírtömeg és az energiakompenzáció közötti okozati viszony megoldása jelentheti a kulcsot az edzés jobb alkalmazására a növekvő elhízási pandémia elleni harcban." - írják a tanulmány szerzői.

(Fotó: Pixabay, Getty Images/Thomas Barwick)

Ennyi testmozgásra van szükséged ahhoz, hogy megőrizd a mentális egészségedet Sokat hallunk arról, hogy mennyi mozgásra van szükségünk ahhoz, hogy megőrizzük az egészségünket, arról viszont már sokkal ritkábban esik szó, hogy a mentális egészségünk szempontjából mi a minimum. A lusták örülni fognak.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.