Nem üzemanyag, nem is akkumulátor az erőforrása az új robotoknak, hanem gombák

2024 / 09 / 02 / Bobák Zsófia
Nem üzemanyag, nem is akkumulátor az erőforrása az új robotoknak, hanem gombák
A biohibrid gépezetek újabb példánya a gombával hajtott robot.

Nem üzemanyag és nem is akkumulátorok az erőforrásai azoknak a robotoknak, amelyeket a Cornell Egyetem mérnökei készítettek nemrégiben, hanem egy ritkán használt hajtómű: gombák micéliuma. A micélium a gombák vékony, fonálszerű sejtjeiből, a hifákból áll és a vegetatív részt képezi, aminek nagy szerepe van a gomba megfelelő növekedésében. A sejtek érzékelik a vegyi és biológiai jeleket is és elektromos jeleket bocsátanak ki, ezeket az elektromos jeleket pedig a velük összekapcsolt robotok inputként használhatják.

Az élőlények és élettelen gépek párosítása egy hibrid rendszerben különleges előnyökkel járhat, multifunkciós képességekhez juttatva a rendszert, ami az élő szervezet integrálása nélkül sokkal szűkebb kereteken belül tudna csak működni.

"A szintetikus rendszereket - például egy passzív szenzort - csak egyetlen célra használjuk. De az élő rendszerek reagálnak az érintésre, reagálnak a fényre, reagálnak a hőre, még ismeretlen ingerekre, például jelekre is reagálnak."

- mondta el Anand Mishra a Cornell Organikus Robotikai Laboratóriumának kutatója - "Felhasználhatjuk ezeket az élő rendszereket, így bármilyen ismeretlen jelet kap, a robot válaszolni fog rá."

A mérnökök kétféle robotot alakítottak ki a kísérlet során: egy lágyrobotot és egy kerekeken gördülő verziót. Mindkét gép lényege a gombamicélium, amit egy elektromos interfész véd a vibrációktól és az elektromágneses interferenciától, valamint érzékeli a micélium elektrofiziológiai aktivitását. Emellett a rendszer részét képezi egy kontroller, aminek felépítését a neurális áramkörök inspirálták. A rendszer kiolvassa az elektromos jeleket, feldolgozza és felismeri mintázatokat, majd az információkat átalakítja olyan digitális jelekké, amelyek a robot aktuátorait, tehát mozgatását irányítják. A teszteken a gombameghajtású gépezetek tudtak sétálni és gurulni, de ultraibolya-sugárzás hatására változtattak is a haladási metódusukon.

A hibrid robotok egyelőre csak kutatási célokat szolgálnak, de később potenciálisan használhatóak lesznek különféle érzékelési és adatgyűjtési feladatokra, a segítségükkel megfigyelhető lesz például a talaj állapota és összetétele a mezőgazdasági munkák során.

(Fotó: blueversion/Pixabay)

Gombákból készült számítógépet – gombaagyat fejleszt egy kutatóintézet Logikai műveletek elvégzésére alkalmas gép gombákból? Őrülten hangzik, de az Unconventional Computing Laboratory megcsinálta.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.