A tudósok világszerte bárhonnan használhatják majd a Sandia Nemzeti Laboratóriumok ion-alapú berendezését, mivel az Amerikai Energiaügyi Minisztérium új, nyílt hozzáférésű kvantumszámítógépe készen áll a nyilvánosság számára. Nemrég az Indiana Egyetem tudósai lettek az elsők akik használni kezdhették a Sandia National Laboratories Quantum Scientific Computing Open User Testbed -jét vagy a QSCOUT-ot.
A kvantumszámítógépek a jövő szuperszámítógépei, melyek mindent alapvetően átalakítanak majd, ami számítógépekre támaszkodik, de ahhoz, hogy ez a kor elérkezhessen, a technológiának ki kell forrnia, hosszas kísérletezés és tudományos munka során. Kvantumszámítógépekkel ma kevés egyetem vagy vállalat rendelkezik, és tudósok által a bérelhető kereskedelmi-kapacitások rendkívül drágák.
A Sandia QSCOUT-ja segítségével olyan kutatások is elvégezhetővé válnak majd, melyek a kutatók saját intézményeiben nem lehetségesek, vagy épp nem kifizethetőek.
"A QSCOUT a kvantumközösség szükségletét szolgálja azáltal, hogy a felhasználók számára elérhetővé teszi a gép tanulmányozásához szükséges vezérlést, ami még nem áll rendelkezésre a kereskedelmi kvantumszámítástechnikai rendszerekben. Megkíméli az elméleti szakembereket és a tudósokat a saját gépeik felépítésének problémájától is. Reméljük, hogy új betekintést nyerhetünk a kvantumteljesítmény és az kvantumszámítógépek építésének mikéntjébe, valamint természetesen megoldhatunk kvantumszámítástechnikát igénylő problémákat" - mondta el Susan Clark, a Sandia fizikusa és a QSCOUT vezetője.
A testbed a nagyobb fejlesztési projektek kísérleti platformját jelenti. Szó szerinti fordításban tesztágy, de a publikációkban, nyelvektől függetlenül, testbednek hívják, ezért általában a magyarosított változatot használjuk. A testbed tudományos elméletek, számítástechnika eszközök, és új technológiák reprodukálható, szigorú és átlátszó tesztelésére szolgál.
Testbed
Az új Sandia testbed több szempontból is ritkaságnak számít. Alapvetően kevés a szabad, nyílt hozzáférésű testbed, ioncsapdázó technológiát alkalmaz, és az eddigi lehetőségekhez képest jóval nagyobb fokú ellenőrzést biztosít a kutatások felett a felhasználóknak.
Az Indiana Egyetem tudósainak induló kísérletei után az IBM, az Oak Ridge Nemzeti Laboratórium, az Új-Mexikói Egyetem és a Kaliforniai Berkeley Egyetem kutatóit következhetnek a sorban. A kísérletek a benchmarking technikák tesztelésétől olyan algoritmusok kifejlesztéséig terjednek, melyek a kémia hagyományos számítógépek számára túl komplex problémáit oldhatják meg.
A Sandia felhívja a Quantum Scientific Computing Open User Testbed használatában érdekelt kutatókat, hogy regisztráljanak a [email protected] e-mail címen, hiszen az intézmény még a tavasz során kiválasztja majd a következő projektkört.
Bárki benyújthat javaslatot a QSCOUT használatára, és ha kiválasztják, a számítási időt ingyen kapja majd, a DOE Tudományos Irodájának, a fejlett tudományos számítástechnikai kutatási program támogatásának köszönhetően.
A legtöbb kereskedelmi forgalomban bérelhető idejű kvantum-tesztágy szupravezető áramkör-technológiát használ. Ezeket a gépeket ultra-alacsony hőmérsékleten működtetik, így minden ami hozzájuk kapcsolódik, méregdrága. A Sandia gépe az ioncsapdás technológiára épül, és melegebb hőmérsékleten is működőképes.
A csapdázott ionok ráadásul tisztább jeleket adnak, mint az áramkörök, és hosszabb ideig megtartják az információt, lehetővé téve a különböző típusú kísérletek során a két platform összehasonlítását. A Sandia azt tervezi, hogy a következő három évben háromról 32 qubitre bővíti a rendszer kapacitását.
(Forrás: Eurekalert, Wikipédia Kép: Sandia labs)