Mi rejlik a víz sötétjében? - Animáció a világ tengereinek és óceánjainak legmélyebb pontjairól

2022 / 01 / 29 / Bobák Zsófia
Mi rejlik a víz sötétjében? - Animáció a világ tengereinek és óceánjainak legmélyebb pontjairól
A legmélyebb pont, ahová valaha egy búvár leereszkedett 332,35 méter, a legmélyebben rejlő hajóroncs pedig a USS Johnston, amely több mint 6400 méterrel a felszín alatt fekszik a Fülöp-szigeteki árokban.

1944. október 25-én a Fülöp-szigeteki Samartól keletre az Egyesült Államok flottájának egyik hadihajója, a USS Johnston (DD-557) és kísérői felé megindult a japán erők sokszoros túlerőben lévő köteléke, köztük a világ egyik leghatalmasabb hadihajójával, a Jamatóval. Az egyenlőtlen küzdelemben, ami a második világháború legnagyobb tengeri ütközeteként tartanak számon, a Johnston legénységének intenzív támadása ellenére a hajót hamar végzetes találatok érték és Ernest. E. Evans kapitány 9 óra 45 perckor parancsot adott rá, hogy mindenki hagyja el a fedélzetet.

Húsz perccel később a USS Johnstont elnyelték a habok, a 327 fős legénységéből pedig csak 141 maradt életben. A hajó, mint később kiderült, egészen mélyre süllyedt pusztulása után, meg sem állt 6468 méterig. A roncs azonosítását Victor Vescovo végezte el 2021 márciusában, és a pontos elemzések után kiderítették, hogy nem a korábban sejtett 6220 méteres mélységben fekszik, hanem 6468,6 méteren. A Johnston a legmélyebben fekvő hajóroncs, amit valaha felfedeztek, 62%-kal mélyebben fekszik, mint a Titanic, de így is jóval közelebb van a felszínhez, mint az a pont, amelyet a Trieste elért 1960. január 23-án Jacques Piccardal és Don Walsh-al a belsejében.

A MetaBallStudio animációján nyomon követhetjük az óceánok mélységeinek összehasonlítását.

(Fotó: MetaBallStudio)

Kilenc tény a titokzatos óceánokról, amelyek nagy részét még mindig nem fedeztük fel Van arany az óceánokban? Léteznek sellők? Melyik a legnagyobb hal és melyik a legijesztőbb? Hány liter vizet tartalmaznak az óceánok?


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.