Megalkották a viselhető 'időgépet', amivel a jövőbeli énünké válhatunk

2023 / 01 / 28 / Bobák Zsófia
Megalkották a viselhető 'időgépet', amivel a jövőbeli énünké válhatunk
Az eszközzel bárki nyolcvan évesnek érezheti magát, így az AGNES (Age Gain Now Empathy System) az empátiát és az időskori fizikai állapot jellemzőinek megértését segíti elő.

A Massachusetts-i Műszaki Egyetem AgeLab részlegén az emberi öregedés folyamatát vizsgálják, de nem pusztán a jobb megértés érdekében, hanem kifejezetten praktikus célokból: az eredményeket az idősebbek életminőségének javítására használják fel hétköznapi alkalmazások során. A fogyasztóközpontú rendszerrel az idős korral járó kihívásokat veszik górcső alá és találnak rájuk megoldásokat, üzleti partnerekkel és kormányzati szervekkel együttműködve, a kutatások pedig már 1999 óta zajlanak a laboratóriumban.

Egyre tovább élünk

Ahogy az MIT írja, a születéskor várható élettartam az elmúlt száz évben jelentős mértékben növekedett: az 1900-as évek elejének statisztikáival összehasonlítva ma már átlagban akár 30 évvel tovább élhetnek az emberek. A Berkeley Egyetem adatai szerint 1900-ban az amerikai férfiak átlagos várható élettartama 46,3 év volt, a nőké 48,3, de 1998-ra ez 73,8-ra és 79,5-re emelkedett. Az Our World in Data térképe látványosan mutatja a ma is jelentős különbségeket a világ különböző országai között: míg a fejlettebb régiókban hetven év fölött, de sok helyen nyolcvan vagy kilencven évet is eltérő szinten áll a várható élettartam, addig 50-60 év közötti várható élettartam már csak az afrikai országok lakosságára jellemző. Magyarországon az 1960-as évekbeli 68 évről 2015-re 75,7-re nőttek a számok.

Hosszabb élet, több probléma

A hosszú élet azonban olyan problémák kialakulásával jár, amelyeket kifejezetten az időskor hoz magával és ez megnehezítheti a plusz évek tartalmas kihasználását, nem véletlenül kutatja annyi cég, intézmény és magánemberek is az öregedéssel járó testi folyamatok visszafordításának lehetőségeit.

Hogyan töltjük el és hogyan hozzuk ki a legtöbbet a hosszú élettel kapott 30 éves bónuszunkból?

- teszi fel a kérdést az AgeLab és a kutatói erre a feladványra próbálnak választ találni a programok során.

Testcsere

Egyike a hasznosnak bizonyuló segédeszközöknek, amelyet a laboratóriumban fejlesztettek ki és amit 2006-os bemutatója óta számtalanszor alkalmaztak oktatási és tesztelési célokra is, az AGNES (Age Gain Now Empathy System), egy olyan hordható rendszer, ami a viselőjét egy pillanat alatt nyolcvan évessé varázsolja. A ruházat nem tartalmaz semmilyen high-tech eszközt vagy VR hozzávalót, egyszerű súlyokból és rugókból áll, amelyek rendkívül kényelmetlenné teszik a viseletét, mivel nagymértékben akadályozzák a felhasználó mozgását és egyensúlyának megtartását. A ruha a korral járó és általánosnak mondható testi változásokat szimulálja:

  • a beépített nehezékek az izmok tömegének csökkenését hivatottak reprezentálni
  • a rugók a mozgás hatótávolságának és a hajlékonyságnak elvesztését és az ízületek 'berozsdásodását'
  • a nehéz kesztyűk a végtagok érzékelésének eltompulását
  • a vattával kitömött papucsok az egyensúlyérzék bizonytalanná válását utánzzák

Az AGNES-t viselők egy hetven/nyolcvan éves ember bőrébe bújhatnak és megtapasztalhatják, hogy milyen egyre erőtlenebbé váló fizikai képességekkel kivitelezni a hétköznapi feladatokat, például a vásárlást vagy közlekedési eszközökön történő utazást. A ruházatot az MIT egy empátiát növelő eszközként definiálja, ami a kutatóknak és a diákoknak segít betekintést nyújtani abba az állapotba, ami az ilyen korú embereket általában jellemzi és sok esetben használták már fel tervezők és mérnökök is a munkájuk során, hogy "jobban megértsék a fizikai és társadalmi világot a jövőbeli énjükként" és ezáltal hatékonyabb termékeket és szolgáltatásokat tudjanak fejleszteni az idősebbek számára.

A rendszer, amelyet legutóbb Chris Hemsworth viselt a National Geographic és a Disney+ dokumentumsorozatában, a Limitlessben, csak egyike az AgeLab projektjeinek, amivel az idősebb emberek számára kényelmesebb életfeltételek megteremtését próbálják elősegíteni, emellett kevésbé fizikális, inkább pszichológiai jellegű vizsgálatokat is folytatnak a témával kapcsolatban. Felméréseket végeznek például a diákok hitelfelvételi szokásairól és ennek a nyugdíjazásuk idejére való spórolással kapcsolatos hatásáról és az emberek azon tendenciájáról (illetve ennek hiányáról), hogy időben félretegyenek az aktív munkával töltött évek utáni életszakaszukra.

(Fotó: MIT AgeLab)

Egy 45 éves férfi a fejébe vette, hogy visszafiatalodik 18 évessé - egy év után már látszik az eredménye Bryan Johnson évente mintegy kétmillió dollárt, azaz hétszázmillió forintot költ rá, hogy legyőzze az idő vasfogát.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.