Óriási biznisz lett a védőmaszk, de tényleg beválik?

2020 / 02 / 05 / Perei Dóra
Az egekbe ugrott az arcmaszkok eladása, miután korábban ismeretlen koronavírus miatt járvány tört ki Kína hatodik legnépesebb városában, a tízmilliós Vuhanban. Az arcmaszkok iránti kereslet ugyanakkor világszerte nőtt, mivel a koronavírus mostanra több mint száz emberéletet követelt, és Európában is megjelent.

A megnövekedett igényeket jól példázza a kínai Lanhine székhelyű maszkgyártó cégben zajló esemény: a gépeket alapvetően napi négyszázezer maszkra tervezték, ehhez képest az elmúlt időszakban naponta kétszáz milliót kellett előállítaniuk. Cao Jun igazgató ezért négyszeres fizetést ígért dolgozóinak, hátha így lépést tarthatnak a kereslettel. Azt ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, hogy a hirtelen növekedés nem írható kizárólag a túlzott óvatosság számlájára, mivel a karantén alatt a hatóságok kifejezett kérése volt az eszközök viselése.

De biztosan megéri a sok hűhó?

Nos, az attól függ. - mondja Mark Denison, a nashville-i Vanderbilt Egyetem Orvosi Központjának doktora. Denison szerint bármilyen vírus átjuthat egy tipikus maszkon, de a helyzet ennél azért jóval árnyaltabb. Egyrészt, mert a baktériumok szétszórtan terjednek, vagyis nem csak az arcon koncentrálódnak.

Ha tehát valaki egész nap maszkot visel, de nem figyel a rendszeres kézmosásra, gyakran az arcához ér, és nem kerüli a kapcsolatot más fertőzöttekkel, a védekezés aligha lehet hatékony.

Arról nem beszélve, hogy a legtöbben akarva-akaratlanul is elmozdítják helyéről, ami tovább csökkenti a védelmet. Denison elsősorban az influenzaszerű tünetekkel rendelkezőknek ajánlja, így megelőzhető a továbbterjedés. Illetve arra az esetre, ha semmiképp sem elkerülhető a más fertőzöttekkel való kapcsolat, például egészségügyi dolgozóknál. Trudie Lang, az Oxfordi Egyetem kutatója ésszerű óvintézkedésnek tartja a maszkot annak ellenére, hogy jelenleg is folyamatosan vizsgálják a vírus átterjedését. Denison hozzátette: nincs könnyű dolguk, mert korábban még nem készült összehasonlító tanulmány, melynek segítségével pontosan felmérhetnék, milyen szintű védelmet nyújtanak valójában a maszkok. 2017-ben ugyan készült egy áttekintés egészségügyi dolgozók bevonásával, akik pozitívan értékelték az eszközt, ám a szerzők akkor megjegyezték, hogy "a jelenlegi bizonyítékok hiányosak, az eredmények pedig ellentmondásosak."

Ami működhet influenzaszezonban, az a koronavírusnál is beválhat

Sherif Mossad, a Cleveland Klinika orvosa a Health magazinnak beszélt az arcmaszk előnyeiről: "Nyilván van értelme, hiszen az influenza cseppfertőzéssel terjed, a maszk pedig mechanikusan megakadályozza a vírus terjedését.”
Mossad hangsúlyozza, a módszer akkor a leghatékonyabb, ha betegek és a fertőzés veszélyének fokozottan kitett személyek egyaránt viselik, a zsebkendő hatékonysága ugyanis minimális az influenzamaszkhoz képest.

Mindezt az Új-dél-walesi Egyetem korábbi klinikai vizsgálata is alátámasztja: e szerint az otthon is maszkot viselők négyszer nagyobb az eséllyel elkerülhetik az influenzaszerű megbetegedéseket.

A vírus elleni szájmaszkok online, a drogériákban és gyógyszertárakban egyaránt beszerezhetők, jelenleg kétféle típusban: az egyik a higiéniai vagy sebészmaszk, ami elsősorban viselője által kilélegzett kórokozóktól védi a környezetét. Ez nem simul túl szorosan az arcra, így mellette szűretlen levegőt is belélegzünk. A másik az egészségügyi légszűrős maszk, melynek csomagolásán szerepel, hogy az védelmet nyújt a levegőben terjengő szennyező anyagok, folyadékcseppek ellen. Az eldobható maszkokat ugyanakkor nem ajánlott túl sokáig hordani, mert védelme fokozatosan csökken, miközben légzés során benedvesedik. Valamint, ahogy a szakértők mondják, ne feledkezzünk meg a gyakori kézmosásról, és betegen ne menjünk közösségbe.

(Fotó: Wikimedia, Unsplash)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.