Óriási meglepetést tartogatott a Föld ideiglenes mini-holdja

2024 / 12 / 04 / Felkai Ádám
Óriási meglepetést tartogatott a Föld ideiglenes mini-holdja
Idén megduplázott a bolygónk körüli holdak száma, de az új mini-hold őrzött egy titkot, amire most derült fény.

2024-ben rövid időre bolygónkhoz csapódott kozmikus útja során amolyan mini-holdként a PT5 aszteroida. Augusztus 7-én észlelték ezt a 10 méter széles Földközeli objektumot (NEO), amely a “patkópályát” követve, szeptember 29. és november 25. között került a Föld pályájára. Most, hogy ideiglenes társunk távozott, kiderült róla valami rendkívül érdekes – számol be róla az IFLScience. Magáról a holdról korábban már mi is írtunk:

Új Holdat kap a Föld A kísérő az Arjuna aszteroidaövből érkezik.

Carlos és Raúl de la Fuente Marcos, a Madridi Complutense Egyetem csillagászai tanulmányozták a mini-holdat, és mint elmondták, bár érdekesen hangzik, hogy a Földünk gravitációja ideiglenesen csapdába ejtette ezt az objektumot, semmiképp sem beszélhetünk szokatlan dologról:

“A Föld időnként a NEO populációból ideiglenes pályára tud húzni aszteroidákat.”

Sok esetben ezek a Föld által ideiglenesen befogott mini-holdak nem maradnak elég hosszú ideig bolygónk gravitációs vonzásában ahhoz, hogy egy teljes kört (egy teljes keringést) megtegyenek a Föld körül, mielőtt ismét kiszabadulnának és visszatérnének a Nap körüli pályájukra. Azonban akadnak objektumok, mint amilyen például tehát a 2024 PT5, amelyek hosszabb ideig maradnak “fogságban”, és ezért különleges lehetőséget nyújtanak a tudományos kutatásokhoz.

A Földhöz hasonló pályán mozgó kis égitestek, amelyeket egyébként Arjunáknak neveznek, különösen értékesek a tudományos kutatások és az űrbányászat szempontjából, mivel könnyen elérhetők a jövőbeli küldetések számára. Az ilyen objektumok, amelyek időnként ideiglenesen a Föld gravitációs vonzásába kerülnek – mint például a mini-holdak is –, a kutatók szerint kiemelkedően jó lehetőségeket nyújtanak a felfedezésre. A 2024 PT5 természetesen nem az első ismert mini-hold; például a 2022 NX1 már rövid időre Föld körüli pályára állt 1981-ben és 2022-ben. A 2024 PT5 azonban különleges lehet, mivel előzetes spektroszkópiai vizsgálatok alapján – bár ezek még nem véglegesek – felszínének összetétele nagyon hasonlít egy Sv-típusú aszteroidára vagy a Hold sötét bazaltos kőzeteire (mare breccia). Mindez magyarán arra utalhat, hogy a 2024 PT5 akár a Hold egy darabja is lehet, amely egy korábbi ütközés során szakadhatott le, és azóta önállóan kering a Naprendszerben.

Bár a minihold elhagyta a Föld körüli pályáját, még messze nem tűnt el örökre. Az előrejelzések szerint 2025 januárjában visszatér, amely eseményre a NASA radarmegfigyeléssel készül. További találkozások ezzel az objektummal 2055-ben, 2084-ben és 2085-ben várhatóak – és ezek mind további lehetőségeket ígérnek ennek a lenyűgöző objektumnak a tanulmányozására.

(Kép: Pixabay/Willgard)


Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
A modern csillagvizsgálók ma már igazi élményközpontokként működnek, ahol a tudomány és a szórakozás tökéletes harmóniában találkozik, így nem csak a csillagászat iránt mélyebben érdeklődőknek nyújtanak izgalmas kikapcsolódást, de a családi programoknak is ideális célpontjai lehetnek.
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Zsebpénz helyett karrier - Minden, amit a diákmunkáról tudni érdemes
Cikkünkben bemutatjuk a magyarországi diákmunka-piac helyzetét, a vonatkozó szabályozásokat, az adózási tudnivalókat, valamint a diákmunka előnyeit és a munkahelyválasztás szempontjait.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.