Ősi, sziklába vájt arcokat fedett fel az aszály az Amazonas mentén

2023 / 10 / 30 / Bodnár Barna
Ősi, sziklába vájt arcokat fedett fel az aszály az Amazonas mentén
A Brazíliát sújtó példátlan szárazság miatt a folyók vízszintje rendkívül alacsony, ez tette láthatóvá az emberi arcokat ábrázoló, több ezer éve készült sziklafargványokat.

A sziklás területet, ahol az ősi arcokat felfedezték, Ponto das Lajes-nak, azaz a Pala-lapok helyének nevezik. Az Amazonas északi partján található, a Rio Negro és a Solimoes folyók találkozásánál, Manaus városánál. A metszetek egy részét, amelyeken állatok is szerepelnek, már 2010-ben felfedezték, az idei aszály azonban az akkorinál is súlyosabb, így váltak láthatóvá további faragott alakzatok is. A Rio Negro vízszintje július óta 15 métert zuhant, így hatalmas szikla- és homokfelületeket tárt fel, amelyet korábban víz borított. A szárazság rendkívüli, ez a legalacsonyabb vízszint a hivatalos feljegyzések 121 évvel ezelőtti kezdete óta.

A szakértők szerint az éghajlatváltozás és az El Niño együttes hatása eredményezte, hogy az Amazonas folyó vízszintje Észak-Brazíliában rekordalacsony szintre süllyedt, ami egyes közösségeket elvágott egymástól és megtizedelte az ottani állatvilágot is. A hatóságok igyekeznek élelmiszert és vizet szállítani több ezer elszigetelt közösségnek a hatalmas és úttalan területen, ahol a hajózás a közlekedés egyetlen módja.

Az aszály miatt már többféle kőfaragvány látható, ez pedig segíthet a kutatóknak megállapítani az alakzatok eredetét. Az egyik helyszínen például sima barázdák láthatók a sziklában, amelyekről a régészek úgy vélik, hogy az őslakosok egykor, jóval az európaiak érkezése előtt ott élesítették a nyilaikat és lándzsáikat. Jaime de Santana Oliveira a történelmi helyszínek megőrzését felügyelő Nemzeti Történelmi és Művészeti Örökség Intézet régésze azt mondta, hogy a metszetek őskoriak, vagy prekoloniálisak. Bár keletkezésük pontos időpontját nem lehet megállapítani, de az emberek területen való megtelepedésére utaló bizonyítékok alapján a kutatók úgy gondolják, hogy körülbelül 1000-2000 évesek.


Fotó: SUAMY BEYDOUN/REUTERS

A brazil kormány katasztrófariasztó központja, a Cemaden szerint az Amazonas egyes területein 1980 óta nem volt ilyen kevés csapadék július és szeptember között. A brazil tudományos minisztérium a szárazságért az El Niño éghajlati jelenség idei kezdetét okolja, amely világszerte szélsőséges időjárási jelenségeket eredményez. A minisztérium a hónap elején kiadott közleményében azt mondta, hogy a szárazság várhatóan legalább decemberig tart, amikor az El Niño hatása az előrejelzések szerint tetőzik. Az aszály hétfő óta 481 ezer embert érintett a polgári védelmi ügynökség szerint Amazonas államban, ahol Manaus található, az ősi faragványok lelőhelye.

(Borítókép: UAMY BEYDOUN/REUTERS)


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.