Öt elektronikai cucc, amit érdemes megvenni karácsonyra

2019 / 12 / 10 / Bobák Áron
Öt elektronikai cucc, amit érdemes megvenni karácsonyra
Folyik az ezer forintos forraltbor a bazilika előtt, három hete folyamatosan Fekete Péntekre ébredünk, a Facebookon pedig lassan megjelennek az első "A Die Hard a legjobb karácsonyi film"-posztok. Három biztos jel, hogy közelednek az ünnepek, ami azt jelenti, hogy ha eddig nem tettük, most már muszáj elgondolkodni rajta, hogy mit is akarunk a fa alá rakni. Az elektronikai cuccok évről-évre egyre népszerűbbek, ugyanakkor a statisztikák szerint elég könnyű velük mellélőni, így adunk néhány általános tanácsot, hogy mit vehetsz meg teljes szívnyugalommal.

A hazudozás ünnepe

Különböző felmérések szerint az emberek 46%-a hazudik arról, hogy tetszett-e neki a karácsonyra kapott bögre/zokni/Ferrari. Bár a negatív listát toronymagasan vezetik a különböző ruházati termékek, intő jel lehet, hogy a második helyen rögtön az elektronikai eszközök jönnek, amiket egy 2017-es statisztika szerint mintegy 20%-ban cserélnek vissza az ünnepek után.

Bár magyar statisztikát nem találtunk, a Consumer Technology Association felmérése szerint az Egyesült Államokban a legtöbben fej- és fülhallgatókat vesznek karácsonyra, ezeket követik a hordozható hangszórók, a telefonok, a tévék, az "okoshangszórók", majd a laptop és a táblagép. Viszont a népszerű ajándék nem feltétlenül jelent egyet a jó ajándékkal, így vásárlás előtt érdemes elgondolkodnunk rajta, vajon tényleg tudjuk-e mire vágyik az, akinek az ajándékot vesszük.

Általánosságban elmondható, hogy a legjobb ajándék az, ami személyre szabott, hiszen ha valaki például sosem néz tévét, aligha fog örülni egy 4K-s felbontású OLED-nek, legyen akármilyen jó a képminősége. Karácsony szelleme ide vagy oda, drágább ajándékok esetében érdemes előre egyeztetni a megajándékozottal, megkímélve őt attól, hogy az ünnepek után egyből boltokba kelljen rohangálnia a számlát lobogtatva. Bár a legtöbb elektronikai áruháznak van speciális programja a félresikerült karácsonyi ajándékok visszaváltására, abban azért megegyezhetünk, hogy a legjobb ajándék az, amit nem kell rögtön kicserélni. Következzen egy teljesen szubjektív válogatás, a teljesség igénye nélkül.

Router

Az emberek túlnyomó többsége azt a routert használja, amit a szolgáltatójától kap az internet-előfizetés mellé. Sajna ezek a routerek sokszor még arra is alkalmatlanok, hogy egy átlagos lakótelepi lakást rendesen lefedjenek, ami jelentősen ronthatja a felhasználói élményt, de akár az okostévét is használhatatlanná teheti, ha a nappaliban már túl gyenge a jel. Mivel wifit szinte mindenki használ, így egy minőségi router szinte bárki számára jó ajándék, pláne, ha a telefonja és a laptopja mellett más internetre csatalkozó eszközökkel is rendelkezik otthon. Ha nagyon flancolnál, akkor vehetsz Wifi 6-képes (802.11ax) eszközt, de azt mondjuk, hogy ezen még nem érdemes görcsölnöd, a Samsung és az Apple csúcstelefonjain kívül a legtöbb mai készülék még nem támogatja ezt a szabványt.

Hogy mi számít jó routernek, azt mindig a felhasználói igény dönti el, de általánosságban:

  • ha néhány eszköznél több csatlakozik egyszerre a hálózatra, mindenképpen érdemes a 2,4 GHz-es frekvencia mellett az 5GHz-es frekvenciasávot is támogató dual-band routert venned,
  • a sebességét pedig úgy érdemes megválasztani, hogy mindenképpen gyorsabb legyen, mint a megajándékozott otthoni internet-előfizetése, de azért ne nagyságrendekkel. Hiába veszel egy olyan routert, ami 1200 Mbps-os sávszélességet biztosít, ha ennek csak a felét tudja kihasználni.

Hogy néhány konkrét márkát is mondjunk, a Gizmodo a Netgear Orbira szavaz, mi a szerkesztőségben Apple AirPort Extreme Base Stationt használunk, de például az Asus RT-AX88U routerével is nagyon jó tapasztalataink voltak. Ennél persze jóval többféle megbízható és kiváló router létezik, így az ilyen terméket különösen érdemes olyan áruházban megvásárolni, ahol a vásárlást követő x napban kérdés nélkül visszaválthatod/kicserélheted az árut.

Ezek persze nem olcsó cuccok, így ha kevesebből szeretnéd megúszni a dolgot, akkor a router helyett jó megoldás lehet egy vezeték nélküli jelismétlő is, ami a routerhez csatlakoztatva és konnektorba dugva felerősíti a wifi-jelet abban a helyiségben, ahol elhelyeztük, és az antennákkal még a jel irányát is beállíthatjuk.

Vezeték nélküli töltő/személyi asszisztens/okoskütyük

Bár látszólag nem sok közük van egymáshoz, de ha valami izgalmas elektronikai kütyüt szeretnél adni, akkor mindegyik szóba jöhet. Persze itt is érdemes elvégezni a háttérmunkát, ha például valakinek nincs Qi vezeték nélküli szabványt biztosító telefonja, akkor a vezeték nélküli töltővel nem sokra megy, és biztos vannak olyanok is, akiknek fogalmuk sincs róla, mit kezdhetnének egy Google Home Minivel, ami eleve csak akkor számít jó ajándéknak, ha a leendő tulajdonosa legalább közepesen beszél angolul.

A másik előnye ezeknek a cuccoknak, hogy nem kell a gatyánkat is ráköltenünk: egy Xiaomi okos éjjeli lámpát, egy Google Home Minit vagy Amazon Echo Dotot is kaphatunk tizennéhány ezer forintért, egy vezeték nélküli töltő pedig már kifejezetten olcsó ajándéknak számít, és ha a megajándékozott kicsit is fogékony a technológiai újdonságokra, szinte garantáltan örülni fog neki.

Riasztó, biztonsági kamera

A legjobb ajándék az, ami szinte biztosan mindenkinek jól jön, de csak kevesen költenének rá önszántukból. A riasztó és a biztonsági kamera pontosan ilyen, ezzel pedig már biztosítottuk is, hogy az ajándék ne legyen azonnal visszacserélve az ünnepek után. Egy egyszerűbb mozgásérzékelős, éjjellátós kamerát akár tízezer forint alatt is kaphatunk, egy több kamerából álló Google Nest kültéri kamerarendszerre viszont akár százezreket is elkölthetünk, tehát csak a büdzsén - és persze a megajándékozott igényein múlik - hogy mennyit költünk rá. Riasztókkal is hasonló a helyzet: a legegyszerűbbek csak szimplán sípolnak, ha valaki kinyitja az ajtót, de van olyan is, ami azonnal értesítést küld a telefonunkra, és persze rendelhetünk riasztót valamilyen biztonsági szolgálattól is, akik azonnal kimennek, ha a riasztónk jelez. Ennek megfelelően a riasztók ára is igen széles skálán mozog néhány ezres cuccoktól az akár több százezres rendszerekig.

Játékkonzol

Az Xbox- és a Playstation-rajongók minden bizonnyal most fognak kiegyenesített kaszákkal megindulni a szerkesztőségünk felé, de a Sony és a Microsoft játékgépe között valójában annyira kevés a különbség, hogy nem nagyon lehet rosszul választani. Az exkluzív címek miatt mi inkább a Playstation 4-et (vagyis most már inkább a Playstation 4 Prót) javasolnánk, és akkor már csak amiatt kell imádkoznod, hogy a megajándékozott ne a Nintendo Switch-re legyen ráindulva.

Arra azért figyelmeztetnénk, hogy nem lesz hosszútávú ajándék, hiszen az új konzolgeneráció már itt toporog az ajtóban, de azért 2-3 évig még valószínűleg minden cím meg fog jelenni a ma kapható gépekre is.

Napelem

Egy családi ház komplett napenergiára való átállítása akár több millió forint is lehet, így ez feltehetőleg csak keveseknek opció, amikor karácsonyi ajándékon gondolkodnak, ugyanakkor egy kisebb helyiség vagy egy lakókocsi üzemeltetéséhez szükséges napelemes rendszert akár százezer forint alatt is lehet kapni. Ha a klímaváltozást szívén viselő ismerősnek szeretnél kedveskedni, akkor pedig jöhet akár a napelemes pótakksi, lámpa vagy - hogy összekössük az előbbiekkel - a napelemes kamera is... biztosan értékelni fogja a gesztust, és attól sem igazán kell tartanod, hogy valaki más is pont ugyanilyen ajándékot szánt neki.

(Fotó: Player, Getty, Mack Male/Flickr, Marco Verch/Flickr)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.