Öt év múlva újra lesz magyar űrhajós

2019 / 11 / 27 / Bobák Áron
Öt év múlva újra lesz magyar űrhajós
Szijjártó Péter az Európai Űrügynökség (ESA) sevillai konferenciáján jelentette be, hogy 2024-ig embert küldünk az ISS-re.

Az MTI beszámolója szerint a Space19+ konferencián a magyar külgazdasági és külügyminiszter elmondta, a magyar állam a Roszkozmosszal, vagyis az orosz űrügynökséggel fog együttműködni ennek megvalósításában.

"Az űripar az egyik legfontosabb iparág lesz a jövőben. Magyarország számárára ez egy újabb fejlődési, kitörési lehetőség, fókuszában a második magyar űrhajós kiképzése és a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) történő felküldése szerepel, amelyet 2024-re reálisan megvalósíthatónak látunk az orosz Roszkoszmosz együttműködésben"

- fogalmazott a magyar külügyminiszter.


A Nemzetközi Űrállomás

Szijjártó Péter emellett arról is beszélt, hogy a héten felbocsátják a magyar űripar második és harmadik műholdját, amelyek a mesterséges elektromágneses szmogot mérik a világűrben. A tervek szerint csütörtökön, Új-Zélandról induló két műholdról, a SMOG-P-ről és az ATL-1-ről korábban mi is írtunk.

Magyarország 2015 óta a 22 országot számláló ESA teljes jogú tagja, az utóbbi években pedig egyre nagyobb hangsúlyt fektet az űrkutatásra. Tavaly októberben Ferencz Orsolya Ildikó személyében külön űrkutatásért felelős miniszteri biztost neveztek ki, január 1-től pedig egy nemzeti űrkutatási alapot is létrehoznak.

Szijjártó Péter bejelentése persze számtalan kérdést felvet, például hogy hogyan fogják kiválasztani és kiképezni a következő asztronautát, milyen megállapodás keretében mehet fel a Nemzetközi Űrállomásra, ott milyen feladatot fog végezni, és mindez mennyibe kerül az államnak? Ezekkel a kérdéseinkkel megkerestük a Külgazdasági és külügyminisztériumot is, amint válaszolnak, frissítjük a cikket. (UPDATE: válaszoltak).

Tényleg a második?

Magyarország eddig egyszer küldött embert az űrbe: Farkas Bertalan 1980. május 20-án, az Interkozmosz-program keretében jutott fel a világűrbe, ahol 7 nap 20 óra 45 perc töltött. Ezzel Magyarország lett a hetedik ország a világon, aminek sikerült embert küldenie az űrbe. Rajta kívül viszont a magyar űrhajósok közé számolhatjuk még a magyar származású Charles Simonyit is, aki két alkalommal, 2006-ban és 2009-ben összesen 26 napot töltött el a Nemzetközi Űrállomáson űrturistaként.


Farkas Bertalan

Rajtuk kívül még egy ember, Magyari Béla kapott űrhajós kiképzést Farkas Bertalannal együtt, a szovjet Gagarin Űrhajóskiképző Központban, de ő végül soha nem mehetett fel a világűrbe.

A Roszkozmosz rendszeresen juttat el külföldi asztronautákat az űrbe a "space flight participant" (űrhajózási résztvevő) program keretében, ami az Interkozmosz program utódjának is tekinthető. Ennek a programnak a keretében jutott el az űrállomásra Charles Simonyi is, legutóbb pedig Hazza Al Mansouri, az Egyesült Arab Emírségek első űrhajósa is ennek a programnak a keretében tölthetett el néhány napot az ISS-en szeptember 25-e és október 3-a között.

(Forrás: MTI, Index, Fotó: Roszkozmosz/Flickr)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.